زیبایی, مراقبت پوست و مو

خطرات و عوارض تاتو یا خالکوبی چیست؟

عوارض تاتو و خالکوبی

با وجود گستردگی عوارض تاتو، به نظر می‌رسد خالکوبی‌ها (تاتو) بیش از هر زمان دیگری محبوب هستند، با نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو گزارش شده است که 40 درصد از بزرگسالان جوان حداقل یک تاتو دارند. تاتو بعنوان هنر سفارشی جذاب هستند، که می تواند شخصیت شما را منعکس کند یا حتی به افراد مهم در زندگی شما احترام بگذارد.

با این حال، انجام یک خالکوبی با کیفیت همیشه آسان نیست، اگرچه آنها بسیار ایمن تر از دهه های گذشته هستند. در صورتیکه تاتو انجام دده اید و از انجام آن پشیمان شده اید، جهت پاک کردن تاتو در اصفهان به کلینیک تخصصی نیلا مراجعه نمایید. فرآیند واقعی خود شامل این است که یک سوزن خالکوبی به معنای واقعی کلمه پوست شما را برای طراحی این هنر زخمی می کند. سوزن همچنین مقادیر کمی رنگدانه رنگی را وارد می کند. اگر پوست شما به درستی بهبود یابد، هنر پوستی زیبا و دائمی برای شما باقی می ماند.

کلید ایمنی خالکوبی این است که اطمینان حاصل کنید که این آسیب های ریز به پوست به درستی بهبود می یابند و با یک هنرمند ایمن و معتبر کار می کنید.

خطرات و عوارض تاتو

بیشتر خطرات و عوارض جانبی تاتو زمانی رخ می دهد که خالکوبی هنوز تازه باشد. در این مرحله، پوست شما هنوز در حال بهبود است، بنابراین مراقبت های بعدی مناسب برای جلوگیری از عوارض و خطرات تاتو ضروری است.

عفونت پوست

در حالی که خالکوبی یک هنر است، فرآیند واقعی از نظر فنی فرآیندی است که باعث آسیب به پوست شما می شود. این شامل هر دو لایه فوقانی (اپیدرمی) و میانی (درمال) پوست است. پس از دریافت جوهر جدید، پوست شما باید بهبود یابد، بنابراین تاتوکار شما نکاتی را در مورد نحوه جلوگیری از عفونت به شما ارائه می دهد.

اگر آب غیر استریل قبل از تزریق با جوهر مخلوط شود، عفونت نیز ممکن است رخ دهد.

شما در دو هفته اول در برابر عفونت پوستی ناشی از خالکوبی آسیب پذیر هستید. علائم شامل قرمزی، خارش و ترشح است. همچنین ممکن است این ناحیه متورم شود. اگر عفونت گسترش یابد، ممکن است علائم دیگری مانند تب داشته باشید. در موارد شدید، عفونت ها می توانند مزمن (مداوم) باشند.

عکس العمل های آلرژیتیک

برخی افراد ممکن است پس از انجام خالکوبی دچار واکنش آلرژیک شوند. این معمولاً مربوط به جوهر است – به خصوص اگر حاوی پلاستیک باشد – و نه خود فرآیند سوزن زدن. طبق گفته کلینیک نیلا، رنگدانه های قرمز، زرد، آبی و سبز بیشترین حساسیت را دارند.

علائم واکنش آلرژیک ناشی از خالکوبی می تواند شامل بثورات قرمز، کهیر و خارش شدید باشد. تورم نیز ممکن است رخ دهد. این اثرات می تواند سال ها پس از انجام خالکوبی رخ دهد.

بیشتر بخوانید » پاک کردن تاتو با لیزر

اسکار کلوئیدی

یکی از عوارض تاتو این است که خالکوبی پتانسیل ایجاد زخم را دارد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که خالکوبی شما به درستی بهبود نیابد، یا اگر عفونت یا واکنش آلرژیک داشته باشید. در نهایت، شما همچنین می توانید اسکارهای کلوئیدی ایجاد کنید – این اسکارها شامل برجستگی های هستند که حاوی بافت اسکار قدیمی هستند.

عوارض ام آر آی

اگر پزشک شما اسکن MRI را تجویز کند، احتمال کمی وجود دارد که این آزمایش با خالکوبی شما تداخل داشته باشد. برخی از عوارض جانبی شامل تورم و خارش بعد از آن است، اما خود به خود از بین می روند.

اگر خالکوبی شما با رنگدانه های با کیفیت پایین جوهری شده باشد یا اگر خالکوبی قدیمی باشد، خطر چنین واکنش هایی می تواند بیشتر باشد. اگر نگران تداخل خالکوبی خود با اسکن MRI هستید، با پزشک صحبت کنید. طبق گفته کلینیک نیلا، این واکنش نسبتاً نادر است.

استفاده مجدد از سوزن ها

یک هنرمند معتبر تاتو از سوزن های استریل شده استفاده می کند. بسیاری از مراکز معتبر طبق قانون نیاز به استفاده از سوزن های استرلیزه دارند، اگرچه این می تواند توسط تاتو آرتیست انجام نشود. عدم استفاده از سوزن های استریل شده خطر عفونت را افزایش می دهد و همچنین می تواند خطر انتقال بیماری های منتقله از طریق خون، از جمله HIV، هپاتیت C و استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) را ایجاد کند.

می تواند سرطان پوست را پنهان کند

یکی دیگر از خطرات انجام خالکوبی و عوارض تاتو این است که می تواند علائم احتمالی سرطان پوست یا سایر بیماری های پوستی را پنهان کند. اینها شامل خال های مشخص، لکه های قرمز و سایر علائمی است که ممکن است با یک مشکل پوستی مرتبط باشد که ممکن است تشخیص داده نشود.

آیا جوهر تاتو ایمن است یا جز عوارض تاتو محسوب می شود؟

جوهر تاتو بسیار ایمن تر از گذشته است. با این حال، این احتمال وجود دارد که به رنگ های خاص، به ویژه رنگدانه های روشن تر، حساس باشید. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استانداردهای سختگیرانه ای در مورد برچسب زدن جوهرها برای جلوگیری از آلودگی متقابل دارد، اما اگر چنین اقداماتی رعایت نشود، همچنان ممکن است آسیب پذیر باشید. از ارائه دهنده خود بپرسید که آیا جوهر کاملاً استریل است تا خطر برای شما کاهش یابد.

موضوع دیگر به اجزای رنگدانه های تاتو مربوط می شود. مطالعه‌ای در سال 2010 روی بزرگسالان دانمارکی، ردپایی از نیکل، سرب و سایر عوامل سرطان‌زا را در 65 جوهر خالکوبی نشان داد. همچنین، به گفته منبع اعتماد FDAT، برخی از جوهرها حاوی همان مواد شیمیایی مورد استفاده در رنگ خودرو و جوهر چاپگر هستند. برای تعیین خطرات کلی برای افرادی که مایل به خالکوبی هستند، آزمایش‌های بیشتری در مورد ایمنی جوهرهای خالکوبی مورد نیاز است.

موارد احتیاط

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید خطرات خالکوبی را کاهش دهید، انجام دادن تست کوچک در ابتدا است. برای خالکوبی در ایالات متحده باید 18 سال یا بیشتر داشته باشید. هنگامی که تصمیم گرفتید که می خواهید خالکوبی کنید، ارائه دهنده مناسب را پیدا کنید. تبلیغات دهان به دهان مکان خوبی برای شروع است. همچنین می‌توانید از قبل مرکز را بررسی کنید تا مجوزها، تجربیات هنرمندان و انواع جوهرهایی که آنها استفاده می‌کنند را ببینید.

علیرغم ایمنی بهبود یافته تاتو، همکاری با یک هنرمند با تجربه در یک مرکز معتبر برای کاهش خطر عوارض جانبی مهم است. مراقبت‌های بعدی مناسب از جانب شما نیز برای کاهش جای زخم و سایر خطرات مهم است. در حالی که خالکوبی کاملاً بدون خطر نیست، دانستن اثرات بالقوه آن از قبل می تواند احتمال عوارض جانبی شما را کاهش دهد. در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید با هنرمند خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *