زیبایی, کاشت مو و ابرو

اسکار کاشت مو و درمان آن

اسکار کاشت مو و درمان آن

آیا اسکارهای کاشت مو دائمی هستند یا می توان آنها را از بین برد؟

تکنیک های جراحی کاشت مو از روزهای اولیه پیشرفت قابل توجهی داشته است، با این حال جای زخم و اسکار کاشت مو همچنان یکی از عوارض جانبی اجتناب ناپذیر این روش است. دو نوع تکنیک جراحی برای کاشت مو وجود دارد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام نوع متفاوتی از زخم را ایجاد می کنند. مهارت و تجربه جراح شما تا حد زیادی می تواند میزان اسکار باقی مانده را تعیین کند.

کاشت مو در اصفهان

تکنیکی که انتخاب می کنید توسط عوامل مختلفی تعیین می شود، از جمله:

  • نوع زخمی که بعد از عمل به جا می ماند
  • الگوی ریزش موی شما
  • مقدار و کیفیت موهای اهدا کننده شما
  • اندازه ناحیه ای که موهای شما ریخته یا کم پشت شده است
  • هزینه نیز ممکن است یک عامل باشد.

متخصصان کلینیک نیلا، بهترین کلینیک زیبایی کاشت مو در اصفهان، به شما جهت انتخاب روش مناسب کاشت مو مشاوره لازم را خواهند داد.

مراحل کاشت مو

دو روش جراحی که اغلب برای کاشت مو مورد استفاده قرار می گیرند، استخراج واحد فولیکولی (FUE) و پیوند واحد فولیکولی (FUT)  هستند. نتیجه هر دو جراحی در عرض سه تا شش ماه جهت رشد مو قابل مشاهده می باشد.

FUE

در این روش از فولیکول های مو استخراج شده از پشت و کناره های پوست سر (نواحی اهداکننده) استفاده می شود. جراح شما هر پیوند فولیکول مو را به صورت جداگانه با یک ابزار میکرو پانچ برمی دارد. هر استخراج یک اسکار گرد کوچک به قطر 1 میلی متر بر جای می گذارد.

بر اساس تعداد فولیکول‌های مو استخراج شده، این می‌تواند به صدها یا حتی هزاران جای زخم اضافه شود. این اسکارها ممکن است پس از بهبودی مانند نقاط سفید ریز به نظر برسند. هر فولیکول حاوی یک تا چهار تار مو است.

سپس موها بر روی نواحی گیرنده پوست سر پیوند می‌شوند، جایی که برش‌های کوچکی برای هر مو ایجاد شده است. با توجه به ماهیت پر دردسر این فرآیند، ممکن است ساعت‌ها برای جراحی مورد نیاز باشد. FUE  به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. نیازی به بخیه نیست و زمان بهبودی معمولاً کوتاه است.

جای زخم کاشت مو

FUT

این روش نیاز به برداشتن نواری از پوست سر که حاوی مو از ناحیه اهداکننده است دارد، روش FUT همراه با جراحی که معمولاً در پشت سر (نواحی اهداد کننده) انجام می شود، صورت می گیرد. پس از برداشتن نوار مو، ناحیه به هم بخیه می شود.

این یک اسکار خطی با طول های مختلف بر اساس اندازه نواربرداشته شده زخم بجا می گذارد. در برخی موارد، این اسکار ممکن است از گوش به گوش دیگر گسترش یابد. گرافت‌های فولیکول مو از نوار پوست سر برداشته می‌شوند و برای پیوند روی نواحی گیرنده پوست سر آماده می‌شوند، جایی که برش‌های کوچکی برای هر تار مو گذاشته شده است.

این روش از بی حسی موضعی نیز استفاده می کند و به صورت سرپایی انجام می شود. بخیه ها تقریبا 10 روز بعد برداشته می شوند.

روش FUT ممکن است درد و تورم بیشتری نسبت به روش FUE ایجاد کند. نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

روش های درمان اسکار کاشت مو

چندین روش ممکن است برای بهبود و کاهش اندازه اسکار کاشت مو ایجاد شده از طریق روش FUT استفاده شود. موفقیت این روش ها همیشه تضمین شده نیست، و مطمئنا برخی از زخم ها بعد از کاشت مو باقی می مانند. به خاطر داشته باشید که با افزایش سن، پوست سر شما به طور طبیعی شل می شود. این می تواند جای زخم پوست سر را گسترده تر یا قابل مشاهده تر کند.

کاشت موی مجدد در ناحیه زخم

این روش پیوند فولیکول های مو به اسکار FUT با استفاده از روش FUE باشد. اثربخشی این روش تا حدی با ضخامت جای زخم تعیین می شود. بافت اسکار را می توان با استفاده از دارو بهبود بخشید. با این حال، پوست دارای اسکار کاشت مو، فولیکول را به اندازه پوست سالم نگه نمی دارد. پزشک شما می تواند به شما بگوید که آیا این روش می تواند برای شما مفید باشد یا خیر.

میکروپیگمنتیشن پوست سر (SMP)

این روش دائمی که به آن تاتو خط موی پزشکی یا خالکوبی موی سر نیز می‌گویند، رنگدانه‌های تزریقی را مستقیماً به پوست سر وارد می‌کند و ظاهر موهای ضخیم‌تری را به وجود می‌آورد. برخی افراد ترجیح می دهند به جای روش های جراحی کاشت مو از SMP استفاده کنند. این روش همچنین می تواند برای رنگ آمیزی در نواحی اسکار باقی مانده توسط FUE یا FUT استفاده شود.

بسته به اندازه ناحیه تزریق شده ممکن است این روش چندین جلسه طول بکشد. رنگ جوهر متناسب با رنگ موهای فعلی شما انتخاب شده است. به خاطر داشته باشید که موهای شما ممکن است خاکستری یا روشن شود، اما جوهر احتمالاً به همان سرعت روشن نمی شود.

ممکن است در طول این روش کمی درد احساس شود.

تریکوپیگمنتیشن (TMP)

TMP شکل موقتی SMP است. این روش جوهر نیمه دائمی را فراهم می کند، زیرا جوهر را به لایه بالایی درم وارد می کند. مدت زمانی که نتیجه روش TMP باقی می ماند می تواند از یک مرکز به مرکز دیگر متفاوت باشد، از شش ماه تا سه سال. این روش ممکن است از نظر جسمی نیز برای برخی افراد ناراحت کننده باشد.

جاس زخم کاشت مو و درمان آن

لیزر درمانی

این درمان ممکن است به کاهش ظاهر اسکار کمک کند و گاهی اوقات همراه با SMP یا TMP استفاده می شود. لیزر پوست آسیب دیده روی سطح اسکار را هدف قرار داده و از بین می برد.

همچنین به تحریک تولید کلاژن در لایه درم پوست کمک می کند و خاصیت ارتجاعی و ظاهر کلی پوست را جوان می کند. این روش به طور خاص برای از بین بردن اسکار کاشت مو طراحی نشده است و نتایج ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

کرم‌ها، پمادها یا ژل‌ها

از این محصولات می‌توان برای درمان جای زخم‌های ناشی از بریدگی یا سایر جراحات یا زخم‌ها استفاده کرد. داروهای بدون نسخه وجود دارند که ممکن است به شما در خلاص شدن از شر اسکارهای کاشت مو کمک کنند. این موارد باید به صورت موضعی، منظم و زیر نظر پزشک مصرف شوند.

تزریق

ممکن است لازم باشد برای درمان اسکارهای بیرون زده مانند کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک تزریق استروئید انجام دهید. پزشک شما ممکن است این را به تنهایی یا با درمان‌های دیگر استفاده کند.

کمک به بازسازی پوست با تزریق فیلر یا پروتئین

تزریق مواردی مانند کلاژن یا پرکننده‌ها (تزریق ژل یا تزریق چربی) ممکن است برای از بین بردن یا محو کردن برخی از انواع اسکارهای حفره‌دار مفید باشند، اگرچه این دو راهکار معمولاً راه حل‌های دائمی نیستند.

جمع بندی

برای بسیاری از افراد، جراحی کاشت مو می تواند روشی ایمن و موثر برای بازگرداندن ظاهر موهای زیبا و پرپشت باشد. این روش می تواند راهی برای بازگرداندن اعتماد به نفس و عزت نفس داشته شما باشد. با این حال، جای زخم نتیجه اجتناب ناپذیر هر دو روش FUE و FUT است. روش FUE ممکن است نوع کمتری از جای زخم ایجاد کند و ممکن است برای برخی افراد مناسب تر باشد.

انتخاب یک جراح آگاه و با تجربه قبل از انجام هر یک از این روش ها بسیار مهم است. برداشتن اسکار نیز ممکن است امکان پذیر باشد. پوشاندن محل زخم از نظر زیبایی یا با خالکوبی دائمی یا موقت نیز ممکن است یک گزینه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *