بیماری ها, بیماری های مو

ریزش ابرو; عوامل و روش های درمان آن

ریزش ابرو و درمان آن

ابروها نیز همانند موهای سر می توانند نازک شوند یا رشدشان متوقف شود. ممکن است به هر دلیلی این اتفاق ناخوشایند را تجربه کنید. در این مقاله از کلینیک تخصصی پست و مو نیلا با علل ریشه ای و درمان های ریزش ابرو آشنا می شوید.

علت ریزش ابرو

اگر یک یا هر دو ابرو نازک هستند، ممکن است به دلیل عفونت، بیماری های پوستی، تغییرات هورمونی یا بیش فعال بودن سیستم ایمنی باشد. کمبودهای تغذیه‌ای، آسیب‌های فیزیکی یا استرس عاطفی نیز می‌توانند باعث کاهش حجم ابروها و ریزش آنها شوند.

با مشخص کردن علت، پزشکتان می تواند درمان مناسب را برای کمک به جلوگیری، یا به حداقل رساندن ریزش ابروی شما ارائه بدهد.

کاشت مو در اصفهان

کاشت مو در اصفهان

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی بدن به اشتباه بخشی از بدن شما را به عنوان دشمن می شناسد و به آن حمله می کند. آلوپسی آره‌آتا فولیکول‌های مو را هدف قرار می‌دهد که هر کدام از آن‌ها رشد می‌کنند و تولید مو را کند یا متوقف می‌کند.

انواع مختلفی از آلوپسی وجود دارد:

  • آلوپسی آره آتا باعث ایجاد لکه های تصادفی ریزش مو می شود.
  • آلوپسی یونیورسالیس ناپدید شدن تمام موها است.
  • آلوپسی فیبروزان پیشانی باعث ایجاد اسکار در پوست سر همراه با طاسی و ریزش ابرو می شود.

به گفته بنیاد ملی آلوپسی آرئاتا، پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد یک دوره این بیماری می‌شود، اما می‌تواند رخ بدهد و متوقف شود و در زمانی که بیماری غیرفعال است، موها دوباره رشد کنند. آلوپسی می تواند ناخن های دست و پا را نیز درگیر کند.

 

کمبود مواد مغذی در ریزش ابرو

بدن انسان به مواد مغذی از جمله منابع انرژی (کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها)، اسیدهای آمینه و چرب، ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. برخی از این ها رشد مو را حفظ کرده و بر آن تأثیر می گذارد، بنابراین کمبود هر یک از آنها می تواند باعث ریزش مو شود.

کمبود ویتامین A یا روی می تواند رشد سلولی را آرام کند و مانع تولید منبع اصلی سبوم (روغن) مرطوب کننده شود. سایر کمبودهای خاص تر که می توانند بر ریزش مو تأثیر بگذارند عبارتند از:

  • منبع مطمئن بیوتین (ویتامین B-7)
  • ویتامین C (توسعه کلاژن)
  • اهن
  • ویتامین های E، B-12 و D
  • سیستئین
  • اسیدهای چرب امگا 3

علت ریزش ابرو

اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما التهاب پوست است که باعث خارش، قرمزی، ترشح و تحریک می شود. این بیماری توسط سیستم ایمنی بیش از حد حساس تحریک می شود و می تواند به صورت یک بار تشدید یا یک وضعیت مداوم ظاهر شود. از آنجایی که فولیکول‌های مو در پوست جاسازی شده‌اند، اگزما ممکن است در رشد مناسب مو اختلال ایجاد کند.

پسوریازیس

پسوریازیس یک اختلال خودایمنی است که باعث می شود سلول های پوست به سرعت تکثیر شوند به طوری که لکه های قرمز، ضخیم، پوسته پوسته و دردناک ایجاد می شود که فولیکول های مو را مسدود کرده و رشد را متوقف می کند.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی در اثر تماس با یک آلرژن یا یک محرک سمی ایجاد می شود. ممکن است احساس خارش کنید یا احساس سوزش داشته باشید. اگر ناحیه نزدیک ابروهای شما تحت تأثیر قرار گرفته باشد، التهاب ممکن است رشد مو را مهار کند.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک معمولاً یک وضعیت مداوم است. دانشمندان معتقدند که این بیماری در اثر قارچ یا تولید بیش از حد چربی در پوست ایجاد می شود. درماتیت سبورئیک منجر به شوره سر حتی در ابروها می شود.

کچلی

کچلی یک بیماری قارچی است. لکه های قرمز، خارش دار، برجسته و حلقه مانند، همراه با ترشح و تاول ایجاد می کند. هنگامی که این تکه‌ها روی ابروها ظاهر می‌شوند، معمولاً موها می‌ریزند و لکه‌های طاسی باقی می‌مانند.

مشکلات تیروئید

بیماری تیروئید یکی از علل شایع ریزش موی ابرو است. غده تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که متابولیسم را تنظیم می کنند. وقتی این غده بیش از حد یا خیلی کم هورمون تولید می کند، بدن شما از تعادل خارج می شود و تعدادی از فرآیندهای طبیعی را مختل می کند. این شامل رشد مو می شود.

کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث خستگی، افزایش وزن و مه مغزی شود، در حالی که افراد مبتلا به پرکاری تیروئید اغلب تپش قلب، چشم های برآمده و کاهش وزن دارند.

بیماری هانسن

بیماری هانسن (جذام) توسط باکتری ایجاد می شود و به صورت زخم در سراسر پوست ظاهر می شود. در بسیاری از کشورها رایج است اما در ایران خیر. جذام لپروماتوز شامل ضایعات و ریزش مو در سراسر بدن، بی حسی و ضعف اندام است.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب بیش از حد می تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی شود، از جمله کاهش اکسیژن به فولیکول های مو و نوسان سطح هورمون منبع مورد اعتماد که به ریزش موی ابرو کمک می کند.

بارداری و زایمان

بارداری و زایمان همچنین می‌تواند هورمون‌ها و سایر جنبه‌های بیوشیمی بدن شما را به یک چرخه تبدیل کند. این تغییرات هورمونی ممکن است چرخه رشد موهای شما را به هم ریخته و باعث ریزش مو شود. بیشتر بخوانید >> ریزش مو در زنان

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم (TE) یک ریزش غیر طبیعی مو است ،این مشکل زمانی رخ می دهد که چرخه رشد طبیعی مو توسط تغییرات هورمونی یا سایر تغییرات در بدن قطع شود.

افزایش سن

موهای هم مردان و هم زنان در دهه 40 زندگی خود شروع به نازک شدن می کند، زیرا سطح استروژن در زنان و تستوسترون در مردان کاهش می یابد.

کندن مداوم موی ابرو یا استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی

برداشتن بیش از حد ابروها آسیب های جزئی ایجاد می کند و در نهایت ممکن است رشد مو در آن نقطه متوقف شود. آرایش زیاد ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت باعث آسیب مشابه شود.

شیمی درمانی

برای مبارزه با سرطان، شیمی درمانی به گونه ای طراحی شده است که تمام سلول هایی که به سرعت تقسیم می شوند را دنبال کند. این شامل فولیکول های مو می شود. به همین دلیل است که وقتی افراد تحت این درمان قرار می گیرند، موها به صورت دسته ای میریزند.

ریزش ابرو و کاشت ابرو

درمان ریزش ابرو

هنگامی که پزشک علت ریزش موی ابرو شما را مشخص کرد، می توانید مناسب ترین درمان را انتخاب کنید.

ماینوکسیدیل (Rogaine) یک داروی بدون نسخه (OTC)، واسطه هورمونی و موضعی است که نسخه های آن برای مردان و زنان موجود است. می‌تواند رشد هورمونی بصورت مطمئن را در طی چند ماه بازگرداند.

کورتیکواستروئیدها به صورت موضعی، تزریقی یا قرصی می توانند برای درمان آلوپسی آره آتا، اگزما، درماتیت یا پسوریازیس با کاهش التهاب و پاسخ ایمنی استفاده شوند.

مواد شیمیایی موضعی و حساس کننده تماس ممکن است برای ریزش موی ابرو با ایجاد یک واکنش آلرژیک که باعث رشد مو می شود، موثر باشد. این مواد شیمیایی معمولاً یک عارضه جانبی ایجاد خارش دارند.

طب سوزنی ممکن است برای تسکین آلوپسی آره آتا، احتمالاً با کاهش حملات به پیاز فولیکول مو، و تحریک گردش خون عمل کند.

روغن کرچک یک درمان خانگی طولانی مدت برای رشد مو است. ممکن است فولیکول های مو را با اثر بر روی برخی هورمون ها تحریک کند.

آنترالین که معمولا برای درمان پسوریازیس استفاده می شود، یک ضد التهاب و مشتق طبیعی آنتراکینون است. این اغلب برای کسانی که ریزش موی ابرو ناشی از یک فرآیند التهابی دارند تجویز می شود.

مکمل های غذایی با آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب امگا 6 در برابر ریزش مو در زنان و احتمالاً در مردان نیز موثر است.

برای موارد ناشی از اختلالات هورمونی، متخصص غدد ممکن است داروهای تجویزی مانند هورمون محرک تیروئید، استروژن یا تستوسترون را تجویز کند.

ترمیم کاشت ابرو در اصفهان شبیه کاشت موهای سر است. کاشت ابرو شامل برداشتن قسمتی از پوست از محلی با موهای فراوان و پیوند فولیکول‌های مو به ناحیه ابروهای خالی شده است.

Bimatoprost (لاتیس) TE و احتمالاً سایر اشکال ریزش ابرو را با افزایش چرخه رشد مو درمان می کند تا موها زمان بیشتری برای رشد داشته باشند. ممکن است به رشد مژه ها کمک کند، اما مطالعات نشان می دهد که برای ابروها نیز موثر است، اگرچه هنوز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای این منظور تایید نشده است.

برخی افراد به سادگی ریزش موهای ابرو خود را با آرایش دائمی یا میکروبلیدینگ پنهان می کنند.

پیشگیری از ریزش ابرو

گاهی اوقات می توان از ریزش موی ابرو قبل از شروع آن جلوگیری کرد. در مورد انجام آزمایش خون با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا کمبودهایی دارید که باید برطرف شوند. مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات مصرف کنید. راه هایی برای آرامش و کاهش استرس پیدا کنید، مانند ماساژ یا مدیتیشن.

در مقابل میل به برداشتن بیش از حد ابروها یا استفاده از مواد شیمیایی خشن در نزدیکی آنها مقاومت کنید. اگر نیاز به استفاده از رنگ مو، ترتینوئین (رتین-A)، هیدروکینون یا اسید گلیکولیک دارید، از ابروهای خود با کمی وازلین محافظت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر موهای ابروی شما شروع به ریزش کرد، باید برای تعیین علت به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علائم دیگری را مشخص کند و آزمایش‌های مناسب را برای تشخیص بیماری زمینه‌ای تجویز کنند. پس از آن، آنها می توانند شما را در برنامه درمانی مناسب قرار دهند.

ریزش ابرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله غدد درون ریز، خودایمنی یا ناشی از ضربه. گزینه های درمانی از داروها و کرم ها تا درمان های جایگزین و روش های زیبایی را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *