بیماری ها, بیماری های پوستی

جوش ابرو; علت و روش های درمان

جوش ابرو

چه چیزی باعث ایجاد جوش ابرو شما می شود و چگونه آن را درمان کنید؟

آکنه می تواند در هر جایی از صورت یا بدن شما ایجاد شود. اما از آنجایی که غدد چربی زیادی در صورت و پیشانی شما وجود دارد، جوش ابرو شما می تواند رایج باشد. جوش زدن در بین ابروها ممکن است باعث ریزش ابروها شود که این آزار دهنده است، اما زمانی که متوجه شدید چه چیزی باعث آکنه و جوش می شود، می توانید درمان مناسب را پیدا کنید.

صورت شما پر از غدد تولید کننده چربی است، به خصوص در ناحیه ابروها و اطراف آن. زمانی که چربی اضافی (سبوم) و سلول‌های مرده پوست منافذ شما را مسدود می‌کنند، این می‌تواند به ایجاد جوش‌ها منجر شود. آکنه و جوش‌ ابرو غیر معمول نیستند. خبر خوب این است که راه‌هایی برای جلوگیری و درمان آن وجود دارد. در اینجا به بررسی علل ایجاد آکنه بین ابروها و روش‌هایی برای داشتن پوستی سالم‌تر و شفاف‌تر می‌پردازیم.

چرا بین ابروهایم جوش می‌زنم؟

وقتی ترکیبی از سلول‌های مرده پوست و سبوم فولیکول‌های موی بین ابروهای شما را مسدود می‌کند، یک جوش بین ابروهای شما شکل می‌گیرد. سبوم به طور طبیعی روی پوست شما وجود دارد و می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند. با این حال، در برخی موارد، غدد سباسه ممکن است بیش فعال شده و تولید بیش از حد سبوم را تحریک کنند که منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد آکنه می‌شود.

انواع جوش ابرو

انواع مختلفی از آکنه وجود دارد، و ممکن است هر یک یا همه آنها را بین ابروهای خود تجربه کنید.

آکنه کیستیک

آکنه کیستیک از برجستگی های پر از چرک تشکیل شده است. در حالی که بیشتر آکنه های کیستیک زیر پوست شما هستند، ممکن است برجستگی های قرمز یا سفید روی پوست خود نیز مشاهده کنید. این نوع از آکنه معمولاً دردناک هستند و اغلب خلاص شدن از آنها دشوار است و زمان زیادی می برد.

پوسچول یا چرکدانه 

پوسچول ها ضایعاتی پر از چرک و تاول مانند هستند. آنها اغلب سفید یا زرد در بالا و قرمز در پایه هستند و می توانند دردناک باشند. نوع متداول جوش ها از این نوع هستند.

پاپول ها یا سفت‌دانه

پاپول ها برآمدگی های کوچک، جامد و گرد روی پوست شما هستند. آنها معمولا نازک و حساس هستند. پس از چند روز، بیشتر پاپول ها شروع به پر شدن از چرک می کنند و تبدیل به پوسچول می شوند.

اطلاعات بیشتر : کاشت ابرو در اصفهان 

سرسفیدها

سرسفید برجستگی های کوچک سفید روی پوست شما هستند. آنها زمانی رخ می دهند که منافذ روی سطح بسته شود. برخی از جوش های سر سفید قسمت بالایی جوش های زیر پوست شما هستند.

جوش های سر سیاه

جوش های سرسیاه منافذ مسدود شده ای هستند که به هوا باز می شوند. وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرید، باکتری‌ها و روغن موجود در منافذ قهوه‌ای می‌شوند و یک برآمدگی کوچک و تیره روی پوست خود مشاهده می‌کنید.

بیشتر بخوانید >> مدت زمان رشد مجدد ابروها

علت ایجاد جوش ابرو ها

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث جوش ابرو شود. برخی از آنها مختص این ناحیه هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث ایجاد جوش در هر جایی از صورت یا بدن شما شوند. دلایل رایج ایجاد جوش بین ابروهای شما عبارتند از:

منافذ مسدود شده

منافذ ممکن است با مواد مختلفی مسدود شوند، از جمله:

 • چربی صورت، موهای زائد
 • عرق
 • سلول های مرده پوست

اگرچه غدد عرق نیز منافذ پوست شما هستند، فولیکول های مو منافذ اصلی درگیر با آکنه هستند.

پوست چرب

پوست چرب یکی از شایع ترین دلایل ایجاد جوش است. چربی بیش از حد روی پوست شما می تواند فولیکول های مو را مسدود کند، که وقتی فولیکول مسدود شده ملتهب یا عفونی می شود باعث ایجاد جوش می شود. از آنجایی که صورت و پیشانی شما غدد چربی زیادی دارد، افرادی که پوست چرب دارند معمولا در اطراف و بین ابروهای خود دچار جوش می شوند.

موهای رشد کرده

موچین یا اپیلاسیون ابروها می تواند منجر به رشد موهای زائد شود. این زمانی اتفاق می افتد که موهای نیمه برداشته شده دوباره به داخل پوست رشد کنند. در صورت مسدود شدن فولیکول مو، این می تواند باعث ایجاد جوش شود. استفاده از موچین ممکن است بیشتر از سایر روش‌های رفع موهای زائد منجر به رشد موهای زائد شود، زیرا به احتمال زیاد باعث شکستن مو و ماندن آن در زیر پوست می‌شود.

لوازم آرایشی

برخی از لوازم آرایشی می توانند منافذ پوست را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش شوند. برس های آرایش کثیف می توانند منجر به جوش نیز شوند، زیرا می توانند باکتری ها را در خود نگه دارند. لوازم آرایشی مانند ژل ابرو به طور خاص می تواند منجر به جوش ابرو شما شود.

اپیلاسیون ابرو

مانند سایر اشکال حذف موهای زائد، اپیلاسیون ابرو می تواند باعث رشد موهای زائد شود که می تواند منجر به ایجاد جوش شود. علاوه بر این، کندن موها با اپیلاسیون می‌تواند منافذی در فولیکول‌های مو ایجاد کند که باکتری‌ها می‌توانند وارد آن شوند.

رژیم غذایی

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی غذاها می‌توانند منجر به آکنه شوند، اما تحقیقات کامل و دقیق نیست. در حالی که شواهد کافی برای توصیه تغییرات رژیم غذایی خاص وجود ندارد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد غذاهای سرشار از کربوهیدرات و لبنیات می‌توانند آکنه را بدتر کنند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه شکلات یا غذاهای چرب می توانند باعث آکنه شوند وجود ندارد.

مکرراً صورت خود را لمس می کنید

هنگامی که صورت خود را لمس می کنید، روغن های طبیعی روی دستان شما به صورت شما منتقل می شود. این می تواند منافذ را مسدود کند. علاوه بر این، دست های شما بدون توجه به دفعات شستن آنها، دارای باکتری است. دست زدن به صورت می تواند باعث مسدود شدن منافذ این باکتری و ایجاد جوش شود.

هورمون ها

تغییرات هورمونی می تواند منجر به آکنه شود، این تغییرات هورمونی در زنان شایع تر است . تغییرات هورمونی و ایجاد اکنه درصورت و جوش ابرو ها:

 • در حوالی پریود شما
 • در دوران یائسگی
 • در دوران حاملگی
 • بلافاصله پس از ایجاد تغییرات در کنترل بارداری

بیشتر بخوانید >> ریزش مو ناشی از استرس

جوش ابرو و درمان

آیا بین جوش ابرو و کبد شما ارتباطی وجود دارد؟

در طب سنتی چینی، اطراف چشم شما به کبد متصل است. مشکلات اطراف چشم شما، مانند آکنه بین ابروها، می تواند نشان دهنده مشکل کبد شما باشد. از آنجایی که کبد شما در سم زدایی بدن شما نقش دارد، آکنه بین ابروهای شما می تواند به شما توصیه کند که طبق این سیستم باید در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید.

با این حال، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که آکنه بین ابروهای شما با کبد شما مرتبط باشد.

درمان جوش ابرو (از بین بردن آکنه بن ابروها)

بسیاری از جوش ها را می توان با درمان های خانگی و بدون نسخه، از جمله تغییر شیوه زندگی، درمان کرد. اما اگر جوش‌های شما شدید است یا به درمان‌های بدون نسخه پاسخ نمی‌دهد، با پزشک در مورد درمان پزشکی صحبت کنید. درمان های موضعی را با دقت انجام دهید و از نزدیک شدن آنها به چشم خودداری کنید.

راه حل های بدون نسخه

 • رتینوئیدها یک درمان پوستی هستند که از ویتامین A ساخته شده است.
 • اسید سالیسیلیک می تواند دانه های سر سیاه و سر سفید را تجزیه کند.
 • بنزوئیل پراکسید می تواند باکتری های مولد آکنه و چربی اضافی روی پوست شما را از بین ببرد.

تغییر سبک زندگی

 • آکنه را فشار ندهید و حتی آن را لمس نکنید. به آن زمان بدهید تا بهبود یابد.
 • استرس خود را کاهش دهید. در حالی که استرس باعث آکنه نمی شود، اما می تواند جوش ها را بدتر کند.
 • کربوهیدرات کمتری مصرف کنید، زیرا می توانند پوست را چرب تر کنند.

درمان پزشکی

 • آنتی بیوتیک برای خلاص شدن از شر هر گونه باکتری مولد آکنه (فقط برای جوش های شدید).
 • رتینوئیدهای تجویزی، که ممکن است به صورت خوراکی یا موضعی مصرف شوند.
 • کورتیکواستروئیدها برای کمک به کاهش التهاب
 • قرص های ضد بارداری، اگر آکنه شما هورمونی است.

بیشتر بخوانید: کاشت مو در اصفهان

جلوگیری از ایجاد آکنه بین ابروهای شما

برخی از افراد به طور طبیعی مستعد ابتلا به آکنه هستند. اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از جوش ابروهای خود انجام دهید.

 • صورت خود را به طور منظم بشویید، به خصوص اگر کلاه می پوشید یا در طول روز عرق می کنید.
 • از دست زدن به صورت خود اجتناب کنید.
 • اگر موهای چرب دارید، به طور مرتب آن ها را شامپو کنید.
 • برای آرایش و مراقبت از پوست فقط از محصولات غیر کومدون زا (غیر مولد جوش) استفاده کنید.
 • از محصولاتی که پوست شما را تحریک می کنند، از جمله هر نوع اسکراب قوی یا لایه بردار اجتناب کنید.
 • قبل از موچین یا اپیلاسیون ابروها صورت خود را با آب گرم بشویید. این کار به جلوگیری از رشد موهای زیر پوستی کمک می کند.
 • اگر چیزی نزدیک خط ابرو می پوشید، مانند کلاه، هدبند یا وسایل ورزشی، آن را تمیز نگه دارید تا باکتری ها را به صورت خود منتقل نکنید.
 • اگر آرایش می کنید، از جمله ژل ابرو، در پایان روز آن را کاملا پاک کنید.

سایر برجستگی های پوستی بین ابروهای شما

آکنه شایع ترین عارضه پوستی است، اما این تنها دلیلی نیست که ممکن است برجستگی بین ابروهای خود ببینید. این برجستگی ها در واقع ممکن است موارد زیر باشند:

کیست ها

کیست های اپیدرموئید معمولا روی صورت ایجاد می شوند. آنها برآمدگی های کوچک و گرد زیر پوست هستند که اغلب شبیه جوش های سرسیاه هستند. در نهایت ممکن است مانند یک جوش قرمز و ملتهب شوند و ممکن است یک ماده زرد غلیظ نشت کند. کیست سباسه کمتر شایع است، اما ممکن است با جوش نیز اشتباه گرفته شود. آنها اغلب پس از پاره شدن فولیکول مو به دلیل آکنه یا آسیب پوستی دیگر اتفاق می‌افتند.

هر دو نوع کیست را می توان به حال خود رها کرد مگر اینکه ناراحت کننده باشند یا باعث ایجاد مشکلات زیبایی شوند که می خواهید برطرف شود. اگر کیست شما را آزار می دهد، می توان آن را توسط پزشک تخلیه کرد. کیست سباسه ممکن است عفونی شود، در این صورت نیاز به درمان دارد.

درماتوفیبروم

درماتوفیبروم یک نوع شایع ضایعات پوستی غیرسرطانی است. درماتوفیبروما سفت و معمولاً سفید در وسط با حلقه بیرونی است که می تواند از صورتی تا قهوه ای مایل به قرمز متغیر باشد. آنها معمولاً دردناک نیستند. در حالی که برخی ممکن است پس از ضربه به ناحیه ظاهر شوند، ممکن است دلیل شناخته شده ای برای درماتوفیبروم وجود نداشته باشد.

درماتوفیبروما برای سلامتی شما بی ضرر است، اما می توانید آن را به دلایل زیبایی حذف کنید. با این حال، این فرآیند ممکن است اسکار بدتری را پشت سر بگذارد و این احتمال وجود دارد که اگر به درستی حذف نشود، در طول زمان عود کند.

سرطان پوست سلول بازال

سرطان پوست سلول بازال شایع ترین نوع سرطان پوست است. معمولاً مربوط به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. تومور سلول بازال ممکن است شبیه یک زخم باز، یک لکه قرمز یا یک برآمدگی صورتی براق به نظر برسد. ممکن است خارش یا خونریزی داشته باشد. در حالی که سرطان پوست سلول بازال به کندی رشد می کند و به ندرت گسترش می یابد، باید توسط یک متخصص درماتولوژی بررسی و درمان شود .

درمان و پیشگیری

آکنه بین ابروهای شما شایع است، زیرا تعداد غدد چربی در آن ناحیه وجود دارد. اما هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است. اگر بین ابروهای خود آکنه دارید، موها و صورت خود را تمیز نگه دارید و از تحریک پوست با محصولات صورت یا مو خودداری کنید.

سوالات متداول درباره جوش ابرو

آیا آکنه بین ابروهای من دلیل خاصی دارد؟

ممکن است چند دلیل وجود داشته باشد که چرا شما ممکن است آکنه بین ابروهای خود را تجربه کنید. یکی از دلایل شایع تجمع چربی و عرق در آن ناحیه است، به خصوص اگر پوست چرب دارید یا مستعد تعریق هستید. دلیل دیگر می تواند اصطکاک باشد، مانند استفاده از عینک یا لمس مکرر صورت.

در برخی موارد، آکنه بین ابروهای شما می تواند در نتیجه استفاده از محصولات موی حاوی روغن (مانند روغن نارگیل) یا سایر مواد مسدود کننده منافذ باشد. همیشه ایده خوبی است که برای تعیین علت خاص و بهترین برنامه درمانی برای آکنه خود با یک متخصص پوست مشورت کنید.

چگونه جوش بین ابروهایم را درمان کنم؟

ابتدا با شستشوی ملایم صورت خود تا دو بار در روز و پس از تعریق، ناحیه مورد نظر را تمیز نگه دارید. حتما یک پاک کننده ملایم و غیر ساینده انتخاب کنید و از استفاده از ابزاری که ممکن است پوست شما را تحریک کند خودداری کنید. همچنین باید از دست زدن به صورت خود اجتناب کنید. اگر از عینک استفاده می‌کنید، سعی کنید آن‌ها را مرتب تمیز کنید. اگر آکنه شما شدید است، به پزشک مراجعه نمایید.

آیا درمان خانگی برای جوش ابرو وجود دارد؟

ما به طور کلی گزینه های بدون نسخه را توصیه می کنیم، همراه با صحبت با یک پزشک متخصص پوست برای تعیین اینکه چه گزینه های دیگری ممکن است بهترین راه حل برای آکنه شما باشند. توصیه می کنیم قبل از امتحان کردن هر گونه درمان خانگی با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

10 دیدگاه در “جوش ابرو; علت و روش های درمان

 1. مهسا خاکی گفت:

  آیا جوش‌های ابرو می‌تونه به دلیل استفاده از محصولات آرایشی باشه؟ من مدتیه از یک مداد ابروی جدید استفاده می‌کنم و نمی‌دونم این جوش‌ها به خاطر اونه یا نه.

  1. Admin گفت:

   بله، استفاده از محصولات آرایشی می‌تواند یکی از دلایل ایجاد جوش‌های ابرو باشد. مواد شیمیایی موجود در مداد ابرو یا ژل‌های ابرو ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد جوش شوند. توصیه می‌شود برای مدتی استفاده از محصول جدید را متوقف کنید و ببینید آیا وضعیت جوش‌ها بهتر می‌شود یا خیر. همچنین، اطمینان حاصل کنید که تمام محصولات آرایشی قبل از خواب به خوبی از روی پوست پاک شوند.

 2. سجادی گفت:

  آیا راهکارهای خانگی برای درمان جوش‌های ابرو وجود داره؟ من ترجیح می‌دم از مواد طبیعی استفاده کنم تا مواد شیمیایی.

  1. Admin گفت:

   بله، چندین راهکار خانگی برای درمان جوش‌های ابرو وجود دارد. اما برای جلوگیری از التهاب و حساسیت بهتر است قبل از استفاده از هر ماده ای با پزشک مشورت کنید.

 3. نگار حسینی گفت:

  ممکنه جوش‌های ابرو به دلیل استرس و اضطراب ایجاد بشه؟ من هر وقت استرس دارم این جوش‌ها بیشتر می‌شن.

  1. Admin گفت:

   بله، استرس و اضطراب می‌توانند منجر به افزایش جوش‌های ابرو شوند. استرس می‌تواند تولید هورمون‌هایی را افزایش دهد که باعث تولید بیشتر چربی توسط غدد سباسه می‌شوند و این چربی اضافی می‌تواند منجر به ایجاد جوش شود.

 4. علیرضا اعلمی فر گفت:

  آیا جوش‌های ابرو نشانه‌ای از مشکلات داخلی بدن مثل مشکلات گوارشی یا هورمونی هست؟

  1. Admin گفت:

   بله، جوش‌های ابرو می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات داخلی بدن مانند مشکلات گوارشی یا هورمونی باشند. تغییرات هورمونی می‌توانند تولید چربی پوست را افزایش دهند و منجر به ایجاد جوش شوند.

 5. نعیمه گفت:

  من برای درمان جوش پیشتون اومدم واقعا کلینیک نیلا یکی از بهترین کلینیک های اصفهان هست

  1. Admin گفت:

   ممنون از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *