بیماری ها, بیماری های مو

علت ریزش مو در زنان

ریزش مو زنان

علت ریزش مو در زنان چیست؟

ریزش مو (آلوپسی) می تواند فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و می تواند موقت یا دائمی باشد. علت ریزش مو در زنان می تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی خاص یا بخشی طبیعی ناشی از افزایش سن باشد. هر کسی ممکن است موهای سر خود را از دست بدهد، اما ریزش مو در مردان شایع تر است.

طاسی معمولاً به ریزش بیش از حد مو از پوست سر شما اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع ترین علت طاسی است. برخی از افراد ترجیح می دهند اجازه دهند ریزش موی خود بدون درمان و پنهان ادامه یابد. برخی دیگر ممکن است آن را با مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند. و برخی دیگر یکی از درمان های موجود را برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو یا کاشت مو انتخاب می کنند.

قبل از پیگیری درمان ریزش مو، با پزشک متخصص کلینیک نیلا خود در مورد علت ریزش مو و گزینه های درمانی خود صحبت کنید.

علائم ریزش مو در زنان

ریزش مو بسته به اینکه چه چیزی باعث ریزش مو می شود، می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شود و فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

نشانه و علت ریزش مو در زنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نازک شدن تدریجی موهای بالای سر : این شایع ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. در مردان، موها اغلب در خط موی پیشانی شروع به عقب نشینی می کنند. زنان معمولاً موهایشان کم پشت شده و ریزش مو بیشتر بر حجم موهای آنها تأثیر می گذارد. یک الگوی رایج ریزش مو در زنان مسن تر، عقب نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) است.

نقاط طاسی دایره ای یا تکه تکه ای : برخی از افراد به صورت نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای روی پوست سر، ریش یا ابرو موهای خود را از دست می‌دهند. پوست شما ممکن است قبل از ریزش مو دچار خارش یا درد شود.

ضعیف شدن ناگهانی مو : یک شوک فیزیکی یا روحی می تواند باعث ضعیف شدن مو شود. ممکن است در هنگام شانه کردن یا شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم، تعداد انگشت شماری مو بیرون بیاید. این نوع ریزش مو معمولاً باعث نازک شدن کلی مو می شود اما موقتی است.

ریزش موی تمام بدن برخی از شرایط و درمان‌های پزشکی : مانند شیمی‌درمانی برای سرطان، می‌تواند منجر به ریزش مو در سراسر بدن شود. موها معمولاً دوباره رشد می کنند.

تکه های پوسته ریزی که روی پوست سر پخش می شوند : این نشانه کرم حلقوی است. ممکن است با موهای شکسته، قرمزی، تورم و گاهی ترشح همراه باشد.

ریزش مو زنان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد :

اگر از ریزش مداوم مو در خود یا فرزندتان مضطرب هستید و می خواهید درمان را دنبال کنید، به کلینیک تخصصی پوست و مو نیلا مراجعه کنید. برای زنانی که دچار عقب نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) هستند، با پزشک خود در مورد درمان زودهنگام صحبت کنید تا از طاسی دائمی قابل توجه جلوگیری کنید.

همچنین اگر هنگام شانه زدن یا شستن موهای خود یا فرزندتان متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه‌ای یا بیشتر از حد معمول ریزش شدید با پزشک خود صحبت کنید. ریزش ناگهانی مو می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

درخواست قرار ملاقات در کلینیک نیلا

بررسی علت ریزش مو در زنان

افراد معمولاً روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. این معمولاً نرمال است زیرا موهای جدید در همان زمان در حال رشد هستند. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده نشوند.

ریزش مو معمولاً به یک یا چند مورد از عوامل زیر مرتبط است:

سابقه خانوادگی (وراثت). شایع ترین علت ریزش مو یک بیماری ارثی است که با افزایش سن اتفاق می افتد. این بیماری آلوپسی آندروژنیک، طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه نامیده می شود. معمولاً به تدریج و در الگوهای قابل پیش بینی رخ می دهد – عقب نشینی خط مو و لکه های طاسی در مردان و نازک شدن موها در امتداد سر در زنان.

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی. شرایط مختلفی می تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقت شود، از جمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید. شرایط پزشکی شامل آلوپسی آره آتا (al-o-PEE-she-uh ar-eA-tuh) است که مربوط به سیستم ایمنی بدن است و باعث ریزش موی تکه‌ای، عفونت‌های پوست سر مانند کرم حلقه‌ای و یک اختلال در کشیدن مو به نام تریکوتیلومانیا می‌شود. o-til-o-MAY-nee-uh).)

داروها و مکمل ها. ریزش مو می تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها باشد، مانند داروهایی که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می شود.

پرتودرمانی به سر. ممکن است موها مانند قبل رشد نکنند.

یک اتفاق بسیار استرس زا. بسیاری از افراد چندین ماه پس از یک شوک فیزیکی یا احساسی، نازک شدن کلی مو را تجربه می کنند. این نوع ریزش مو موقتی است.

مدل مو و آرایش. آرایش بیش از حد مو یا مدل مویی که موهای شما را سفت می کشد، می تواند باعث نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی شود.

ریزش مو زنان

عوامل ریسک ریزش مو در زنان

تعدادی از عوامل می توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند، از جمله:

  • سابقه خانوادگی طاسی از طرف مادر یا پدرتان
  • سن
  • کاهش وزن قابل توجه
  • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و لوپوس
  • فشار
  • تغذیه نامناسب

جلوگیری از ریزش مو در زنان

بیشتر طاسی ها به دلیل ژنتیک (طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه) ایجاد می شود. این نوع ریزش مو قابل پیشگیری نیست. اما با روش‌های نوین کاشت مو در کلینیک نیلا میتوانید زیبایی خود را مجدد بدست آورید.

این نکات ممکن است به شما در جلوگیری از ریزش مو کمک کند:

با موهایتان ملایم باشید. هنگام برس زدن و شانه کردن، به خصوص زمانی که موهایتان خیس است. یک شانه با دندانه درشت ممکن است به جلوگیری از کندن مو کمک کند. از روش های خشن مانند اتوی داغ، فر کننده و صافی یا فر کردن با مواد دائمی خودداری کنید. از پزشک خود در مورد داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید و ممکن است باعث ریزش مو شوند سوال کنید. از موهای خود در برابر نور خورشید و سایر منابع نور ماوراء بنفش محافظت کنید.

سیگار نکشید. برخی از مطالعات ارتباط بین سیگار کشیدن و طاسی را در مردان نشان می دهد.

اگر تحت درمان با شیمی درمانی هستید، از پزشک خود در مورد کلاه خنک کننده بپرسید. این کلاه می تواند خطر ریزش مو را در طول شیمی درمانی کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *