زیبایی, مراقبت پوست و مو

8 فایده ماساژ صورت

ماساژ صورت

ماساژ صورت درمان هایی هستند که می توانید با پزشک یا به تنهایی انجام دهید. این تکنیک شامل تحریک نقاط فشار روی صورت، گردن و شانه ها است. می‌توانید از لوسیون‌ها، روغن‌ها یا مومیایی‌کننده‌های پاک‌کننده با ماساژ صورت، و همچنین از غلتک صورت یا ابزار صاف گواشا استفاده کنید. ماساژ صورت به سلامت پوست کمک می کند و در عین حال عضلات صورت شما را آرام می کند. این یک اثر آرامش بخش و جوان کننده دارد و به شما کمک می کند ظاهر و احساس بهتری داشته باشید. چه بخواهید از ماساژ صورت صرفاً برای آرامش استفاده کنید و چه برای درمان یک بیماری خاص، تکنیک های زیادی وجود دارد که باید امتحان کنید.

برای مشاهده دقیق برخی از مزایای ماساژ صورت، نحوه انجام آن به تنهایی و اینکه چه زمانی بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید، به خواندن این مقاله کلینیک نیلا ادامه دهید.

انواع ماساژ صورت

چندین نوع و تکنیک مختلف ماساژ صورت وجود دارد که می توانید به تنهایی یا با یک متخصص انجام دهید.

انواع ماساژ صورت عبارتند از:

 • تخلیه لنفاوی
 • رفلکسولوژی
 • شیاتسو
 • گوا شا
 • سوئدی
 • اصلاحی
 • سینوسی
 • طب فشاری

تکنیک های ماساژ صورت عبارتند از:

 • حجامت
 • ورز دادن دیجیتال یا بند انگشتی
 • تاشو
 • افلوراژ
 • ارتعاشات
 • ضربه زدن
 • نیشگون گرفتن

در ادامه بخوانید تا بدانید برخی از تحقیقات و شواهد حکایتی در مورد فواید ماساژ صورت چه می گویند.

 1. ضد پیری و چین و چروک

یکی از مزایای اصلی ماساژ صورت، توانایی آن در بهبود ظاهر کلی پوست است.

یک مطالعه کوچک در سال 2017، یک منبع معتبر، اثربخشی ماساژ صورت را که شامل یک دستگاه ماساژ بود، بررسی کرد. شرکت کنندگان به مدت 8 هفته از دستگاه و کرم ضد پیری روی صورت و گردن خود استفاده کردند. اثرات کرم هنگام استفاده با ماساژ صورت افزایش یافت. بهبود در چین و چروک، افتادگی پوست و بافت دیده شد.

محققان همچنین اثرات ماساژ صورت را بر روی ریزنمونه ها یا نمونه های پوستی ex vivo بررسی کردند. به مدت 10 روز، نمونه های پوست با استفاده از دستگاه ضد پیری دو بار در روز به مدت 1 دقیقه ماساژ داده شد. در مقایسه با ریزنمونه های پوستی درمان نشده، این دستگاه باعث افزایش میزان بیان در پروتئین های پوستی می شود که اثر ضد پیری روی پوست دارد.

ماساژ صورت اصفهان

 1. فشار سینوسی

تا زمانی که یک مورد عفونی یا در مرحله حاد سینوزیت نباشد، می توانید از ماساژ برای تسکین فشار، ناراحتی و احتقان سینوسی استفاده کنید.

ماساژ سینوسی همچنین ممکن است به تخلیه مخاط، کاهش سردرد و افزایش گردش خون کمک کند. برای تایید و گسترش اثرات ماساژ فشار سینوسی به مطالعات علمی عمیق تری نیاز است.

 1. آکنه

تحریک پوست از طریق ماساژ ممکن است به بهبود گردش خون و کاهش ظاهر آکنه کمک کند. تحقیقات خاصی که شواهدی از ماساژ صورت در بهبود آکنه ارائه می دهد محدود است.

برخی افراد با انجام ماساژ روغن زیتون برای درمان آکنه قسم می‌خورند. نتایج متفاوت است، بنابراین اگر چیزی است که شما علاقه مند به امتحان کردن آن هستید، قبل از ماساژ کل صورت، آن را روی یک ناحیه کوچک آزمایش کنید.

در رویکرد خود خیلی تهاجمی نباشید. از هرگونه حرکات خشن یا لایه بردار بخصوص در نواحی حساس خودداری کنید.

بیشتر بخوانید >> بیماری های رایج پوست

 1. TMJ

افرادی که شرایط مفصل گیجگاهی فکی TMJ  دارند ممکن است در فک یا صورت احساس ناراحتی کنند. این می تواند شامل سردرد، گوش درد یا قفل شدن فک باشد.

طبق گفته کلینیک کلیولند، ماساژ نقطه ای ممکن است به کاهش عضلات سفت، ملتهب یا دردناک فک کمک کند. این ناراحتی ممکن است به دلیل جویدن یا دندان قروچه باشد. ماساژ برای تسکین علائم TMJ ممکن است زمانی که با تمرینات فک ترکیب شود موثر باشد.

 

 1. پوست درخشان

اگر می خواهید پوستی روشن و درخشان دارید، ماساژ صورت ممکن است تنها راه حلی باشد. تحقیقات انجام شده در سال 2002 نشان داد که 59 درصد از زنانی که ماساژ صورت انجام داده اند، احساس طراوت و شادابی را گزارش کرده اند.

حدود 54 درصد پوست انعطاف پذیری را گزارش کردند، در حالی که 50 درصد سفت شدن پوست را تجربه کردند. بسیاری از شواهد حکایتی نشان می دهد که تحریک عضلات صورت می تواند به سفت شدن پوست، تسکین عضلات سفت و تقویت گردش خون کمک کند.

 1. جریان خون پوست

استفاده از غلتک ماساژ صورت تاثیر مثبتی بر جریان خون پوست دارد که ممکن است به بهبود ظاهر پوست کمک کند.

بر اساس یک مطالعه کوچک در سال 2018، افرادی که 5 دقیقه صورت خود را با غلتک ماساژ انجام دادند، حداقل 10 دقیقه پس از ماساژ، جریان خون در آن ناحیه افزایش یافت. پس از 5 هفته ماساژ، پاسخ جریان خون به گرما به طور قابل توجهی بهبود یافت.

 1. جوانسازی صورت

ماساژ صورت می تواند به کاهش تنش و در عین حال افزایش آرامش و سلامت و جوانسازی پوست کمک کند.

تحقیقات انجام شده در سال 2018 به تأثیر ماساژ صورت با دستگاه پائو در تقویت جوانسازی صورت اشاره می کند. نشان داده شد که دستگاه تمرین ماساژ صورت، ضخامت عضلات صورت و سطح مقطع را در زنانی که از این دستگاه به مدت 30 ثانیه، دو بار در روز به مدت 8 هفته استفاده می کردند، افزایش می دهد.

 1. بافت اسکار را مدیریت کنید

اگر جای زخم صورت دارید که در حال بهبود است، ماساژ می تواند بسیار مفید باشد. ماساژ بافت اسکار و نواحی اطراف آن ممکن است به افزایش جریان خون، شل شدن بافت‌های مجاور و صاف کردن برجستگی‌ها کمک کند.

ماساژ صورت ممکن است به تسکین علائمی مانند درد، خارش و حساسیت نیز کمک کند. محققان در سال 2014 دریافتند که ماساژ درمانی در کاهش درد و خارش پوست موثر بوده و در عین حال ظاهر اسکارهای برجسته ناشی از سوختگی را بهبود می بخشد.

ماساژ صورت

چگونه آن را در خانه انجام دهیم

شما می توانید در خانه خود ماساژ صورت خود را انجام دهید. قبل از شروع، صورت و دست های خود را تمیز کنید. از مقدار کمی سرم، روغن یا پاک کننده استفاده کنید تا انگشتانتان به راحتی روی پوستتان سر بخورند و بچرخند. می توانید از سطح کف دست نیز استفاده کنید.

چه 5 دقیقه یا یک ساعت کامل وقت داشته باشید، می توانید عناصر مورد علاقه خود را برای ایجاد یک روال ماساژ صورت فردی بچینید. هر حرکت را پنج بار تکرار کنید یا به مدت 20 تا 30 ثانیه روی یک منطقه خاص تمرکز کنید. از فشار ملایم اما محکم استفاده کنید. چندین تکنیک وجود دارد که می توانید استفاده کنید. در زیر چند مورد وجود دارد که می توانید برای ایجاد روال خود از آنها استفاده کنید:

 • از یک حرکت دایره ای برای مالیدن انگشتان خود به شقیقه ها استفاده کنید.
 • از کف دست و نوک انگشتان خود برای ماساژ دو طرف صورت خود استفاده کنید، از چانه شروع شده و به سمت پیشانی حرکت کنید. سپس دستان خود را به سمت پایین بلغزانید.
 • انگشتان حلقه خود را فشار داده و به استخوان ابروی خود بکشید. از گوشه داخلی به بیرونی حرکت کنید. سپس همین حرکت را زیر چشمان خود انجام دهید.
 • با استفاده از انگشت شست و انگشت اول، از گوشه بیرونی ابروهای خود شروع کنید. به آرامی ابروهای خود را در حالی که به سمت گوشه داخلی حرکت می کنید، نیشگون بگیرید.
 • انگشتان خود را به مرکز ابروهای خود فشار دهید. آنها را به سمت خط موی خود بلغزانید. سپس انگشتان خود را به سمت شقیقه های خود حرکت دهید.
 • برای چند ثانیه فضای بین ابروهایتان را محکم فشار دهید. سپس همزمان با انجام حرکات در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت به فشار دادن ادامه دهید.
 • از انگشت اشاره و وسط خود برای فشار دادن زیر استخوان گونه خود استفاده کنید. از مرکز صورت خود شروع کنید و به سمت شقیقه های خود حرکت کنید.
 • برای تاثیر بیشتر، از بند انگشتان خود برای فشار دادن به صورت خود استفاده کنید. از بینی خود شروع کنید و آنها را از روی گونه های خود به سمت گوش های خود حرکت دهید.
 • از انگشت شست و دو انگشت اول برای فشار دادن مرکز چانه استفاده کنید. همانطور که به سمت گوش حرکت می کنید پوست را نیشگون بگیرید.
 • در حالی که انگشتان خود را از خارج فک به سمت چانه حرکت می دهید، به فک خود فشار دهید.
 • از حرکات دایره ای برای ماساژ ناحیه زیر لاله گوش خود استفاده کنید.
 • از قسمت بیرونی انگشتان خود برای فشار دادن به گردن خود استفاده کنید، از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید.
 • از انگشت حلقه خود برای فشار دادن محکم به ابروی داخلی استفاده کنید و به سمت ابروی بیرونی خود حرکت کنید.
 • با استفاده از نوک انگشتان خود به آرامی روی تمام نواحی صورت خود ضربه بزنید. سپس به آرامی نواحی گوشتی پوست را نیشگون بگیرید.
 • طب فشاری را روی نقاط فشار صورت یا نقاط فشار سینوسی اعمال کنید.

ماساژ حرفه ای

برای ماساژ صورت یا اگر می‌خواهید نگرانی‌های پزشکی خاصی از جمله آکنه، TMJ یا کاهش اسکار را برطرف کنید، به پزشک یا ماساژ‌درمانگر مراجعه کنید. یک متخصص این مهارت و تخصص را دارد که ماساژ صورت را با نیازهای خاص شما تنظیم کند. آنها همچنین می توانند هر گونه درمان اضافی را توصیه کنند.

کلینیک زببایی نیلا ارائه دهنده خدمات تخصصی پوست

خط آخر

ماساژ صورت یک راه فوق‌العاده برای ایجاد TLC شفابخش و جوان‌کننده در حین درمان نگرانی‌های خاص است. هنگامی که یاد می گیرید ماساژ صورت را به تنهایی انجام دهید یا از درمان های حرفه ای منظم استفاده می کنید، از روند کشف لذت ببرید.

ماساژ صورت را با هر محصولی که به بهبود وضعیت پوست شما کمک می کند، دنبال کنید. برای داشتن پوستی زیبا و درخشان، با دادن زمان کافی برای استراحت، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و فعال بودن، سالم بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *