بیماری ها, بیماری های مو

17 راه برای درمان ریزش مو مردان در سال 2022

درمان ریزش مو مردان

برای درمان ریزش مو مردان نیاز است تا عوامل آن را بررسی کرد. ریزش مو در مردان می تواند به دلیل ژنتیک یا محیط باشد. طاسی با الگوی مردانه که به نام آلوپسی آندروژنتیک نیز شناخته می شود، یک ویژگی ارثی است. به گفته Medline Plus، این بیماری بیش از نیمی از مردان بالای 50 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، استرس یا سایر شرایط خودایمنی مانند آلوپسی آره آتا نیز می تواند بر ریزش مو در مردان تأثیر بگذارد.

همیشه نمی توان از ریزش مو جلوگیری کرد، اما خوشبختانه درمان ها و راه حل هایی وجود دارد که ممکن است این روند را کند کند. قبل از اینکه بیرون بروید و مکمل‌ها و تونیک‌های مخصوص بخرید، بیاموزید که کدام یک در پیشگیری یا درمان ریزش مو موثر بوده‌اند. در اینجا 17 درمان ریزش مو مردان وجود دارد که می توانید در مورد آنها با پزشک صحبت کنید.

کاشت مو در اصفهان

کاشت مو در اصفهان

ریزش مو در مردان چیست؟

ریزش حدود 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است. معمولاً این ریزش قابل توجه نیست زیرا موهای جدید برای جایگزینی موهای از دست رفته رشد می کنند. ریزش مو و طاسی زمانی اتفاق می افتد که موها خیلی سریع می ریزند یا رشد موهای جدید متوقف می شود.

بسته به علت ریزش مو، ممکن است متوجه نازک شدن آهسته مو یا کچلی ناگهانی شوید. ریزش مو می تواند فقط موهای سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

دلایل ریزش مو در مردان

ریزش مو در مردان ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

ژنتیک و سابقه خانوادگی: اگر بستگان شما ریزش مو داشته باشند، احتمال ابتلا به آن بیشتر است. طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک یک بیماری ژنتیکی است که در آن افراد به تدریج موهای خود را از دست می دهند. این نوع ریزش مو از جلوی سر شروع می شود.

شرایط دارویی: برخی از شرایط پزشکی مانند مشکلات هورمونی یا بیماری های خود ایمنی باعث ریزش مو می شوند. به عنوان مثال، مشکلات تیروئید، عفونت های پوست سر، یا تریکوتیلومانیا (اختلال در کشیدن مو) می تواند منجر به نازک شدن مو یا لکه های طاسی شود. یک بیماری خودایمنی به نام آلوپسی آره آتا زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و منجر به ایجاد لکه‌های طاس می‌شود.

داروها و درمان های پزشکی: ریزش مو یک عارضه جانبی بالقوه چندین دارو برای بیماری هایی مانند سرطان، افسردگی، نقرس، بیماری های قلبی و آرتریت است.

استرس: استرس مزمن یا رویدادهای استرس زا می تواند منجر به نازک شدن موقت مو شود.

گزینه های دارویی درمان ریزش مو مردان

 1. داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC).

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دو دارو را برای درمان طاسی با الگوی مردانه تایید کرده است:

ماینوکسیدیل (روگین). Rogaine به صورت OTC به صورت مایع یا فوم در دسترس است. برای تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو، آن را دو بار در روز روی پوست سر بمالید. ماینوکسیدیل ممکن است 4 تا 6 ماه طول بکشد تا نتایج را ببینید. نتایج همچنین به کاربرد و دوز مناسب بستگی دارد.

فیناستراید (Propecia، Proscar). فیناستراید قرصی است که روزانه مصرف می کنید. این فقط با نسخه پزشک شما در دسترس است. FDA بیان می کند که به طور کلی، حداقل 3 ماه استفاده روزانه زمان می برد تا نتایج این دارو را مشاهده کنید.

هم برای ماینوکسیدیل و هم برای فیناستراید، ممکن است تا ۱ سال طول بکشد تا نتایج را ببینید، و برای حفظ فواید باید مصرف آنها را ادامه دهید.

 

کاشت مو

 1. کاشت مو

دو روش محبوب کاشت مو در اصفهان، پیوند واحد فولیکولی FUT و استخراج واحد فولیکولی FUE است. به خاطر داشته باشید که هر دو روش کاشت مو جراحی محسوب می شوند، بنابراین می توانند گران باشند و ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شوند. همچنین خطرات خاصی از جمله عفونت و جای زخم وجود دارد. ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به انجام چندین روش کاشت مو داشته باشید.

پیوند واحد فولیکولی (FUT)

FUT روش “کلاسیک” تر است. این شامل برداشتن مقداری از پوست است، معمولاً از پشت سر، جایی که موی زیادی وجود دارد. سپس، جراح فولیکول ها را از آن نوار پوست خارج می کند. در نهایت، فولیکول‌های مو را دوباره وارد قسمتی از پوست سر می‌کنند که در آن ریزش مو را تجربه می‌کنید.

استخراج واحد فولیکولی (FUE)

در FUE، جراح فولیکول‌های مو را مستقیماً از پوست سر جدا می‌کند و آن‌ها را به قسمت‌های طاس پوست سر پیوند می‌زند. کاشت موی مستقیم (DHI) یک نسخه اصلاح شده از این روش است که در آن از یک ابزار تخصصی برای تکمیل این روش استفاده می شود.

 

لیزر درمانی

 1. لیزر درمانی

تصور می‌شود که لیزر التهاب را در فولیکول‌ها کاهش می‌دهد که آنها را از رشد مجدد برای برخی از انواع ریزش مو، مانند آلوپسی آره‌آتا، جلوگیری می‌کند. برای سایر درمان ریزش مو مردان، یک بررسی معتبر در سال 2014 نشان می دهد که درمان با لیزر سطح پایین (LLLT) ممکن است رشد مو را از طریق مکانیسم های دیگر افزایش دهد.

مطالعات محدودی برای تایید از اثربخشی لیزر درمانی برای ریزش مو وجود دارد. اما یک منبع مورد اعتماد در سال 2016 مشخص کرد که LLLT زمانی که برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می‌شود، ایمن و مؤثر است. بر اساس یک منبع مورد اعتماد در سال 2019، تحقیقات بیشتری در مورد LLLT هنوز مورد نیاز است.

تغییر سبک زندگی

 1. سیگار را ترک کنید

اگر سیگاری هستید، احتمالاً در مورد تمام اثرات منفی سیگار بر ریه های خود شنیده اید. اما آیا می دانستید که سیگار کشیدن ممکن است با ریزش مو همراه باشد؟ مطالعه‌ای در سال 2020 بر روی 1000 مرد نشان داد که اکثریت کسانی که سیگار می‌کشیدند مقداری ریزش مو داشتند، در حالی که کمتر از نیمی از شرکت‌کنندگان سیگار نمی‌کشیدند. اگر سیگار می کشید، ترک آن ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند.

 1. ماساژ پوست سر

ماساژ نه تنها حس فوق العاده ای دارد، بلکه ممکن است به ریزش مو نیز کمک کند. ماساژ دادن پوست سر باعث تحریک فولیکول های مو می شود. در یک مطالعه کوچک در سال 2016، مردان سالم ژاپنی که به مدت 24 هفته هر روز 4 دقیقه ماساژ پوست سر دریافت کردند، در پایان مطالعه موهای پرپشت تری داشتند. تحقیقات انجام شده در سال 2019 همچنین نشان داد که ماساژ پوست سر با بهبود تراکم مو در ارتباط است.

 1. رژیم غذایی متعادل

یک رژیم غذایی متعادل ممکن است به حفظ شکل موهای شما کمک کند. اطمینان حاصل کنید که از انواع سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، چربی های غیراشباع و پروتئین های بدون چربی در رژیم غذایی خود استفاده می کنید. سعی کنید مصرف شیرینی ها را محدود کنید. بررسی سال 2019 منبع مورد اعتماد ویتامین ها و مواد معدنی خاصی را که در مواد غذایی با موهای سالم یافت می شود مرتبط می کند. سعی کنید اینها را اضافه کنید:

 • غذاهای غنی از آهن، از جمله گوشت گاو بدون چربی، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، غلات غنی شده با آهن و تخم مرغ
 • غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ماهی تن، دانه کتان، زرده تخم مرغ، دانه شاهدانه و گردو
 • غذاهای پر پروتئین، مانند تخم مرغ، گوشت بدون چربی و غذاهای دریایی

آخرین اما نه کم اهمیت، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید.

 1. استرس را کاهش دهید

استرس واقعاً می تواند روی بدن تأثیر بگذارد، از جمله موهای شما. ریزش مو ممکن است نتیجه یک سبک زندگی پر استرس باشد. راهبردهای کاهش استرس عبارتند از:

 • به طور منظم ورزش می کند
 • گوش دادن به موسیقی
 • تمرین یوگا
 • مدیتیشن
 • خواب کافی
 • درمان های جایگزین
 1. روغن ها

برخی شواهد از یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که روغن نعناع می تواند به رشد مو کمک کند. روغن رزماری نیز به طور سنتی برای افزایش گردش خون در پوست سر استفاده می شده است. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که عصاره برگ رزماری رشد مجدد مو را بهبود می بخشد. روغن نارگیل، روغن کرچک و روغن زیتون نیز به طور گسترده توصیه می شود. اما بر اساس یک منبع معتبر در سال 2020، تحقیقات در مورد مزایای آنها برای رشد مو محدود است.

 1. نخل اره

نخل اره ای گیاهی با توت های کوچک است. در حالی که تحقیقات در مورد توانایی نخل اره برای درمان ریزش مو محدود است، یک منبع مورد اعتماد در سال 2020 نشان داد که ممکن است به رشد مو کمک کند در حالی که عوارض جانبی کمی دارد.

 1. بیوتین

بیوتین ویتامینی است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند:

 • آجیل
 • سیب زمینی های شیرین
 • تخم مرغ
 • پیازها
 • جو دوسر

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف بیوتین به درمان ریزش مو مردان کمک می‌کند، اما بیشتر تحقیقات در زنان مبتلا به کمبود بیوتین انجام شده است. با این حال، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مکمل بیوتین واقعاً تأثیر قابل توجهی در افراد سالم دارد.

 1. آب پیاز

یک مطالعه کوچک در سال 2014 نشان داد که استفاده از آب پیاز به عنوان یک درمان موضعی منجر به رشد مجدد قابل توجهی بیشتر از آب لوله کشی در افراد مبتلا به آلوپسی آره آتابوده است. تحقیقات بیشتری در مورد افراد مبتلا به ریزش مو با الگوی مردانه مورد نیاز است.

 1. برینگراج

Bhringraj (Eclipta alba)، گونه ای از خانواده آفتابگردان است. در طب آیورودا، به عنوان گیاهی شناخته می شود که از رشد مو حمایت می کند. مطالعات، از سال 2008 برای مثال منبع معتبر، نشان داده است که عصاره این گیاه رشد مجدد مو را بهتر از ماینوکسیدیل نشان می دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات در انسان مورد نیاز است.

 1. چای سبز

یکی دیگر از داروهای گیاهی ادعا شده برای ریزش مو، چای سبز است. در یک مطالعه قدیمی‌تر در سال 2005 بر روی موش‌ها، ترکیبات پلی‌فنولی موجود در چای سبز به عنوان یک درمان طبیعی برای ریزش مو نویدبخش بود. اما مطالعات انسانی برای تایید این اثرات وجود نداشته است.

 1. هیبیسکوس

هیبیسکوس چینی (Hibiscus rosa-sinensis) به طور گسترده در هند برای رشد مو به بازار عرضه می شود. یک مطالعه قدیمی‌تر در سال 2003 بر روی موش‌ها اثرات مثبتی بر فولیکول‌های مو نشان داد، اما هیچ مطالعه‌ای روی انسان‌ها انجام نشده است.

درمان ریزش مو مردان

نکات مراقبت از مو

 1. با موهای خود ملایم باشید

سعی کنید هنگام برس زدن یا حالت دادن به موهای خود تا حد امکان ملایم باشید. چرخاندن مداوم یا سفت کشیدن موها می تواند منجر به ریزش مو شود. اگر نگران ریزش مو هستید، ممکن است بخواهید از موارد زیر جلوگیری کنید:

 • مدل موهای کشیده شده
 • مواد شیمیایی مورد استفاده در خشک کردن و صاف کردن مو
 • اتوهای فر کننده داغ یا اتوهای صاف کننده
 • بلوند کردن موهای شما

اگر از مواد شیمیایی یا دکلره برای موهای خود استفاده می کنید، از یک متخصص آموزش دیده کمک بگیرید. سعی نکنید خودتان این کار را در خانه انجام دهید.

به پزشک مراجعه کنید

 1. معاینه شوید

جدای از ژنتیک، چندین بیماری می تواند منجر به ریزش مو شود. شما می توانید با درمان بیماری زمینه ای ریزش موی خود را برطرف کنید.

شرایط زیر می تواند منجر به ریزش مو شود:

 • دیابت
 • لوپوس
 • لیکن پلان
 • سارکوئیدوز
 • پسوریازیس پوست سر
 • آلوپسی آره آتا
 • شرایط تیروئید
 • اختلالات خوردن به دلیل تغذیه نامناسب
 • نارسایی کمبود آهن
 • اختلال در کشیدن مو، معروف به تریکوتیلومانیا
 • بیماری سلیاک
 • سیفلیس

اگر هر یک از این شرایط را دارید، یا اگر علائم دیگری به غیر از ریزش مو را تجربه می کنید، مطمئن شوید که برای درمان بیماری زمینه ای با پزشک مشورت کنید. ریزش موی شما باید با بهبود وضعیت شما بهبود یابد.

 1. داروهای خود را با یک پزشک در میان بگذارید

برخی از داروها می توانند منجر به ریزش مو شوند. مثالها عبارتند از:

 • شیمی درمانی و پرتودرمانی
 • برخی از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد خون)
 • برخی از داروهای افسردگی
 • داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا
 • برخی از داروهای قلب
 • داروهای نقرس
 • ایزوترتینوئین (آکوتان)، درمان آکنه

هشدار

قبل از قطع یا تغییر دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان ریزش مو مردان

اگر متوجه نازک شدن مو شده اید یا سابقه خانوادگی طاسی با الگوی مردانه دارید، ممکن است نتوانید به طور کامل ریزش موی خود را متوقف کنید. با این حال، ممکن است بتوانید مقداری از ریزش مو را کاهش دهید یا از آن جلوگیری کنید. این نکات را برای کمک به جلوگیری از ریزش مو در مردان امتحان کنید:

 • راه هایی برای کاهش سطح استرس خود بیابید
 • با یک رژیم غذایی سالم و ورزش مراقب سلامت کلی خود باشید
 • از مدل موهایی که موهایتان را می کشد خودداری کنید
 • برای جلوگیری از ریزش مو از محصولات تقویت مو استفاده کنید
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید
 • ماساژ پوست سر را امتحان کنید
 • با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا ببینید آیا هر گونه دارو یا شرایط پزشکی می تواند ریزش مو را برای شما افزایش دهد یا خیر

هزینه درمان ریزش مو چقدر است؟

هزینه درمان ریزش مو بستگی به این دارد که کدام درمان را امتحان کنید.

سوالات متداول در مورد درمان ریزش مو در مردان

کدام درمان ریزش مو برای من بهتر است؟

با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید کدام درمان ریزش مو ممکن است برای شما بهترین باشد. در حالی که داروهای OTC و خانگی ممکن است برای برخی کارآمد باشند، اما برای همه مناسب نیستند.

آیا درمان ریزش مو موثر است؟

برخی از افراد با درمان‌های ریزش مو، مانند داروهای OTC، داروهای تجویزی و درمان‌های خانگی به موفقیت دست پیدا می‌کنند. با این حال، آنها برای همه کار نمی کنند. کاشت مو معمولا موفقیت بیشتری نسبت به محصولات OTC دارد. با این حال، اگر نازک شدن یا طاسی گسترده دارید، یا اگر ریزش موی شما به دلیل شیمی درمانی یا داروها باشد، آنقدرها موثر نخواهند بود.

اگر درمان ریزش مو را متوقف کنم چه اتفاقی می افتد؟

این بستگی به درمانی دارد که استفاده می کنید. اگر از داروهای OTC یا نسخه‌ای مانند Rogaine یا Propecia استفاده می‌کنید، برای حفظ نتایج باید آن را به طور نامحدود مصرف کنید.

چگونه می توانم ریزش مو را برای همیشه درمان کنم؟

کاشت مو معمولا دائمی است. با این حال، ممکن است بسته به اهدافتان به چندین ایمپلنت نیاز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *