بیماری ها, بیماری های پوستی

پیشگیری از رگ های واریسی

پیشگیری از رگ واریس

چگونه از رگ واریس جلوگیری کنیم؟

آیا می توانید از رگ های واریس پیشگیری کنید؟

رگ های واریسی به دلایل مختلفی ایجاد می شوند. عوامل خطر شامل سن، سابقه خانوادگی، زن بودن، بارداری، چاقی، جایگزینی هورمونی یا درمان پیشگیری از بارداری، نشستن یا ایستادن طولانی مدت و غیره است. اجتناب از برخی از این عوامل خطر – مانند سابقه خانوادگی یا سن – دشوارتر از سایرین است. اما آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد رگ های واریسی وجود دارد؟

متاسفانه، پاسخ منفی است. با این حال، می توانید از بدتر شدن رگ های واریسی موجود جلوگیری کنید. شما همچنین می توانید یک سبک زندگی سالم داشته باشید تا مشکلات رگ ها را تا حد امکان به تاخیر بیندازید. اینجا نکاتی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: درمان واریس با لیزر » 

روش های پیشگیری از بدتر شدن رگ واریس

  1. از نشستن یا ایستادن طولانی مدت خودداری کنید

ایستادن یا نشستن طولانی مدت در یک وضعیت باعث می‌شود خون شما در برابر نیروی جاذبه در رگ‌های پا حرکت کند. این باعث می شود فشار در رگ های شما افزایش یابد. این در نهایت می تواند باعث جمع شدن خون در اطراف مچ پا شود و پاها و ساق پاها متورم و دردناک شوند.

حرکت در اطراف فشار وریدی را کاهش می دهد و گردش خون شما را بهبود می بخشد. اگر پشت میز گیر کرده اید، تمرینات کوچکی را انجام دهید. سعی کنید حداقل سه بار در روز و هر بار به مدت 15 دقیقه پاهای خود را بالا بیاورید. بالا بردن پاها از قلب، دایره جاذبه را می شکند. این امر باعث گردش خون بهتر و ورم کمتر مچ پا می شود.

بیشتر بخوانید : پی آر پی در اصفهان

  1. جوراب واریس فشرده بپوشید

جوراب ها و جوراب های فشرده می توانند به نگه داشتن دریچه های ورید شما در موقعیت مناسب کمک کنند. این کار عملکرد صحیح وریدها را آسان‌تر می‌کند و تجمع خون، تورم و درد را کاهش می‌دهد. ممکن است پس از استفاده از فشرده سازی در طول روز، گرفتگی های شبانه کمتری را تجربه کنید. بسته به میزان آسیب رگ های شما، انواع مختلفی از سطوح فشرده سازی وجود دارد. ایده خوبی است که هنگام انتخاب یکی از چهار گزینه فشرده سازی: خفیف، متوسط، سفت یا بیشتر سفت، با پزشک خود صحبت کنید.

  1. از لیزر درمانی استفاده کنید

استفاده از لیزر الکس سرد کوترا می تواند تحت نظر پزشک باعث بهبود رگ های واریسی شما بشود.

  1. سبک زندگی سالمی داشته باشید

وریدهای واریسی ممکن است بر اساس عوامل خطری ایجاد شوند که شما نمی توانید آنها را تحت تأثیر قرار دهید. این امر باعث می شود که سعی کنید شیوه زندگی سالم را برای جلوگیری از آسیب بیشتر به رگ های خود تمرین کنید.

چاقی با فشار بیشتر در داخل سیاهرگ ها یکی از عوامل تشدید کننده آن است. خوردن یک رژیم غذایی سالم مبتنی بر کربوهیدرات های پیچیده، مقدار کافی پروتئین و چربی های سالم بسیار مهم است. از غذاهای حاوی نمک پرهیز کنید و از غذاهای حاوی فیبر و پتاسیم استفاده کنید. آب کافی در طول روز بنوشید – هیدراتاسیون مناسب به معنای گردش خون سالم است.

  1. ورزش باید بخشی از روتین شما باشد

مفیدترین ورزش برای پیشگیری از واریس پیاده روی است.

یوگا نیز گزینه خوبی است. شما می توانید حالت های بسیاری را تمرین کنید که پاهای شما را بالاتر از قلب شما می آورد. اینها وارونگی نامیده می شوند و شامل پایه سر، پایه شانه و حالت پاها به بالا از دیوار می شوند.

یوگا همچنین می تواند به کشش و تقویت عمیق ترین ماهیچه های ساق پا و همسترینگ شما کمک کند. ماهیچه های عمقی می توانند تا حدی به عملکرد صحیح دریچه های ورید کمک کنند. ژست های کششی و تقویت کننده شامل ژست سگ رو به پایین، اکثر ژست های خم شدن به جلو و سلام های خورشیدی است.

انواع دیگر ورزش های مفید عبارتند از دوچرخه سواری و شنا.

بیشتر بخوانید : آر اف فرکشنال در اصفهان

  1. وضعیت خواب برای زنان باردار

بارداری یکی از بزرگترین علل واریس است. خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است به جلوگیری از ایجاد رگ های واریسی کمک کند و علائم رگ های واریسی موجود را کاهش دهد. این وضعیت خوابیدن به کاهش فشاری که رحم در حال انبساط شما بر ورید بزرگ ناحیه لگن وارد می کند، که در سمت راست میانی بدن شما قرار دارد، کمک می کند.

نحوه ایجاد رگ واریس چیست؟

با گذشت زمان، دریچه های سیاهرگی ضعیف تر می شوند و باعث بدتر شدن رگ های واریسی می شوند. شما نمی توانید در مورد سن، جنسیت یا سابقه خانوادگی خود کار زیادی انجام دهید. اما پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، هیدراته ماندن مناسب و سالم نگه داشتن فشار خون، همه جنبه‌هایی هستند که تحت کنترل شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *