بیماری ها, بیماری های مو

آنچه در مورد الگوی طاسی زنانه باید بدانید

الگوی طاسی زنانه

ریزش مو می تواند ناشی از عوامل بسیاری از جمله کمبود مواد مغذی، استرس، برخی شرایط سلامتی و تغییرات در سطح هورمون باشد. تشخیص و درمان به موقع الگوی طاسی زنانه ممکن است به توقف ریزش مو و رشد مجدد مو کمک کند.

ریزش مو در افراد AFAB چیست؟

درجاتی از ریزش مو سالم و غیرقابل تشخیص است – افراد به طور متوسط روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. اما می تواند شدیدتر باشد. ریزش موی قابل توجه در بانوان (AFAB assigned female at birth) بسیار رایج است و حدود یک سوم آن را در برخی مواقع تجربه می کنند.

با این حال، چه نازک شدن نامحسوس در سرتاسر یا یک لکه برهنه که در آن پوست سر دیده می‌شود، می‌تواند با «الگوی طاسی زنانه» معمولی که ممکن است انتظار داشته باشید متفاوت به نظر برسد. و انواع مختلفی با علل مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، نازک شدن موهای مرتبط با طاسی الگوی زنانه با ریزش انبوه تلوژن افلوویوم متفاوت است.

کاشت مو در اصفهان

کاشت مو در اصفهان

چه چیزی باعث آن می شود؟

از کمبودهای غذایی گرفته تا استرس، ریزش مو در افراد AFAB می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. تلوژن افلوویوم – زمانی که موهای بیشتری از مرحله رشد به مرحله ریزش حرکت می کنند – می تواند پس از یک تجربه آسیب زا یا استرس زا رخ دهد، مانند:

 • زایمان
 • کاهش وزن شدید
 • از دست دادن یک عزیز

اعتقاد بر این است که کمبود ویتامین‌ها مانند ویتامین D  و مواد معدنی مانند آهن نیز در این امر نقش دارند. آنها برای تولید تارهای سالم مو مورد نیاز هستند. محرک های دیگر انواع ریزش مو از شرایط التهابی پوست سر، مانند اگزما، تا یک نگرانی اساسی برای سلامتی، مانند یک بیماری خودایمنی، متغیر است.

حتی مدل موهای نامناسب، مانند دم اسبی یا بافته، می تواند در نتیجه فشار به ریشه منجر به ریزش مو شود. علت ریزش مو در زنان

الگوی طاسی زنانه چیست؟

طاسی با الگوی زنانه – که به عنوان آلوپسی آندروژنیک نیز شناخته می شود – ریزش موی است که بر زنان در بدو تولد تأثیر می گذارد. این شبیه به طاسی با الگوی مردانه است، با این تفاوت که ریزش مو در الگوی متفاوتی رخ می دهد.

علت الگوی طاسی زنانه چیست؟

الگوی طاسی زنانه معمولاً ارثی است – ناشی از یک دوره رشد ژنتیکی کوتاه‌تر مو و یک دوره طولانی‌تر بین مراحل ریزش و رشد است. ژن‌های والدین نیز ممکن است بر روی مو تأثیر بگذارند و باعث ایجاد فولیکول‌های کوچک‌تر و تارهای نازک‌تر شوند. با این حال، سن و هورمون ها نیز ممکن است نقش داشته باشند، زیرا پس از یائسگی زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد، شایع تر است.

این بدان معناست که اثرات هورمون‌های آندروژن مردانه – که با الگوی طاسی مردانه مرتبط هستند – ممکن است بیشتر باشد. فعالیت آندروژنتیک بیشتر نیز می تواند از طریق یک بیماری غدد درون ریز، مانند تومور در غده تخمدان رخ دهد.

الگوی طاسی زنانه چگونه به نظر می رسد؟

در الگوی طاسی زنانه، مرحله رشد مو کند می شود. همچنین رشد موهای جدید بیشتر طول می کشد. فولیکول های مو کوچک می شوند و باعث می شود موهایی که رشد می کنند نازک تر و ظریف تر شوند. این می تواند منجر به مویی شود که به راحتی می شکند. افراد مبتلا به این عارضه نیز تمایل به ریزش موهای بیشتری نسبت به افراد عادی دارند، اگرچه احتمال طاسی کامل کمتر است.

در طاسی الگوی مردانه، ریزش مو از جلوی سر شروع می شود و تا زمانی که فرد طاس می شود، به سمت پشت فرو می رود. اما طاسی الگوی زنانه از خط قسمت شروع می شود و گاهی در سرتاسر سر ظاهر می شود. موهای شقیقه ها نیز ممکن است کاهش یابد.

پزشکان این بیماری را به سه نوع تقسیم می کنند:

 • نوع I مقدار کمی نازک شدن است که از اطراف شروع می شود.
 • نوع دوم شامل خلوت شدن موی سر و افزایش نازک شدن اطراف آن است.
 • نوع III در سرتاسر نازک می شود، با ناحیه ای شفاف در بالای پوست سر

درمان الگوی طاسی زنانه

اگر الگوی طاسی زنانه دارید، ممکن است بتوانید در ابتدا با انتخاب مدل موی جدید، ریزش مو را استتار کنید. اما اغلب پنهان کردن موهای نازک بسیار دشوار می شود.

تشخیص زودهنگام توصیه می شود، زیرا می تواند شما را قادر به شروع یک برنامه درمانی و به طور بالقوه به حداقل رساندن ریزش مو در آینده کند. برنامه درمانی شما احتمالا شامل یک یا چند داروی تایید شده برای درمان این بیماری خواهد بود.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل (Rogaine) تنها دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان طاسی الگوی زنانه تایید شده است. این در فرمول های 2% یا 5% موجود است. در صورت امکان، فرمول 5% را انتخاب کنید – مطالعات قدیمی تر منبع معتبر دریافته است که این فرمول برتر است.

ماینوکسیدیل را هر روز به پوست سر خود بمالید. اگرچه موهای از دست رفته را به طور کامل ترمیم نمی کند، اما می تواند مقدار قابل توجهی از موها را رشد دهد و ظاهری ضخیم تر به شما بدهد. مشاهده نتایج ممکن است حدود 6 تا 12 ماه طول بکشد. و برای حفظ اثر باید به استفاده از ماینوکسیدیل ادامه دهید. اگر این اتفاق بیفتد، موهای شما ممکن است به ظاهر قبلی خود بازگردد.

عوارض جانبی زیر ممکن است:

 • سرخی
 • خشکی
 • خارش
 • رشد مو در مناطقی که نمی‌خواهید، مانند گونه‌هایتان

فیناستراید و دوتاستراید

فیناستراید (Propecia) و دوتاستراید (Avodart) برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه مورد تایید FDA هستند. آنها برای ریزش موی زنانه تایید نشده اند، اما برخی از پزشکان آنها را توصیه می کنند. مطالعات در مورد اثربخشی این داروها برای افراد AFAB متفاوت است، اما برخی تحقیقات منبع معتبر نشان می دهد که آنها به رشد مجدد مو در الگوی طاسی زنانه کمک می کنند.

عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • گرگرفتگی
 • کاهش میل جنسی، به ویژه در سال اول استفاده
 • افراد همچنین باید از باردار شدن خودداری کنند، زیرا می تواند خطر نقص مادرزادی را افزایش دهد.

اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون (آلداکتون) ادرارآور است، به این معنی که مایع اضافی را از بدن خارج می کند. همچنین تولید آندروژن را مسدود می کند و بنابراین ممکن است به رشد مجدد موهایی که در نتیجه طاسی الگوی زنانه از بین رفته اند کمک کند.

این دارو می تواند عوارض جانبی متعددی ایجاد کند، از جمله:

 • عدم تعادل الکترولیت
 • خستگی
 • لکه بینی بین دوره ها
 • قاعدگی نامنظم
 • سینه های حساس

ممکن است در حین مصرف، نیاز به انجام منظم آزمایش فشار خون و الکترولیت داشته باشید. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به دلیل خطر نقص مادرزادی نباید از این دارو استفاده کنید.

گزینه های دیگر

شانه های لیزری نیز برای درمان ریزش مو مورد تایید FDA هستند. آنها از انرژی نور برای تحریک رشد مجدد مو استفاده می کنند، اما تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود که آیا این واقعاً مؤثر است یا خیر.

پی آر پی PRP پلاسمای غنی از پلاکت نیز ممکن است مفید باشد. این شامل کشیدن خون، چرخاندن آن به پایین و سپس تزریق پلاکت های خود به پوست سر برای تحریک رشد مو است. اگرچه امیدوارکننده است، اما باید مطالعات بیشتری انجام شود.

به طور مشابه، هیچ مدرکی وجود ندارد که مصرف آهن باعث رشد مجدد موهای شما شود. اما اگر آهن کم به ریزش مو کمک می کند، پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است مکمل آهن را تجویز کنند. سایر مکمل ها مانند بیوتین و اسید فولیک نیز برای ضخیم شدن موها تبلیغ می شوند.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که افراد پس از مصرف اسیدهای چرب امگا 3، اسیدهای چرب امگا 6 و آنتی اکسیدان ها موهای پرپشت تری پیدا کردند. با این حال، بهتر است قبل از مصرف هر گونه مکملی با این هدف، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

کاشت مو در اصفهان راه حل دائمی تری است. در طی این روش، یک متخصص کاشت مو نوار نازکی از مو را از قسمتی از پوست سر شما بر می دارد و آن را در ناحیه ای که موهای شما کم است کاشت می کند. پیوند دوباره مانند موهای طبیعی شما رشد می کند.

بیشتر بخوانید » میکرونیدلینگ برای ریزش مو

چگونه تشخیص داده می شود؟

یک پزشک یا متخصص پوست می تواند برای نازک شدن مو تشخیص دهد. آزمایش معمولاً ضروری نیست، اما آنها پوست سر شما را برای دیدن الگوی ریزش مو بررسی می کنند.

اگر آنها به نوع دیگری از ریزش مو غیر از طاسی الگوی زنانه مشکوک شوند، ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون تیروئید، آندروژن، آهن یا سایر موادی که می‌توانند بر رشد مو تأثیر بگذارند، انجام دهند.

سوالات متداول در خصوص الگوی طاسی زنانه

آیا ژنتیک می تواند باعث طاسی الگوی زنانه شود؟

ریزش مو از والدین بیولوژیکی به فرزندانشان منتقل می شود و ژن های زیادی در آن دخیل هستند. شما می توانید این ژن ها را از هر یک از والدین بیولوژیکی به ارث ببرید. اگر والدین بیولوژیکی یا سایر بستگان ژنتیکی نزدیک شما ریزش مو را تجربه کرده باشند، احتمال ابتلا به طاسی الگوی زنانه بیشتر است.

چه چیز دیگری باعث الگوی طاسی زنانه می شود؟

الگوی طاسی زنانه عموماً ناشی از یک بیماری غدد درون ریز یا تومور ترشح کننده هورمون است. اگر علائم دیگری دارید، مانند:

 • دوره نامنظم
 • آکنه شدید
 • افزایش موهای ناخواسته

اینها ممکن است نشانه این باشد که شما نوع دیگری از ریزش مو را تجربه می کنید.

بیشتر بخوانید : کاشت ابرو در اصفهان

آیا افراد می توانند در دهه 20 سالگی به الگوی طاسی زنانه مبتلا شوند؟

احتمال کمتری دارد که افراد قبل از میانسالی به طاسی الگوی زنانه مبتلا شوند و پس از رسیدن به 40، 50 سالگی و بعد از آن، احتمال ریزش موها بیشتر است.

آیا الگوی طاسی زنانه برگشت پذیر است؟

در حالی که برخی از اشکال ریزش مو AFAB موقتی است، طاسی الگوی زنانه بدون درمان دائمی و غیرقابل برگشت است. با این حال، درمان مناسب می تواند ریزش مو را متوقف کند و به طور بالقوه به رشد مجدد برخی از موهای از دست رفته کمک کند. برای جلوگیری از ریزش مجدد موهایتان باید به مدت طولانی در این درمان بمانید.

آیا الگوی طاسی زنانه می تواند بدتر شود؟

الگوی طاسی زنانه بدون درمان پیشرفت خواهد کرد. با این حال، پیشرفت اغلب آهسته است و بدتر شدن آن سال ها تا حتی دهه ها طول می کشد. ممکن است دوره‌هایی از ثبات و به دنبال آن مراحل ریزش مو سریع‌تر را مشاهده کنید. و هر چه زودتر طاسی الگوی زنانه را تجربه کنید، ممکن است سریعتر پیشرفت کند.

آیا می توانید از طاسی الگوی زنانه جلوگیری کنید؟

شما نمی توانید از آن جلوگیری کنید، اما می توانید از طریق موارد گفته شده از موهای خود در برابر شکستگی و ریزش محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *