بیماری ها, بیماری های پوستی

درمان رگ های واریسی: کم تهاجمی ترین گزینه های درمانی

درمان رگ های واریسی

رگ های واریسی رگ های پیچ خورده، بزرگ و دردناکی هستند که پر از خون می شوند. آنها معمولاً در پاها رشد می کنند و بالاتر از سطح پوست قرار می گیرند. آنها تهدید کننده سلامتی نیستند اما می توانند باعث ناراحتی شوند. کم تهاجمی ترین روش

با این حال، فناوری‌های جدیدتر رگ‌های واریسی را با استفاده از روش‌های حداقل تهاجمی یا غیرتهاجمی حذف می‌کنند. یک روش غیر تهاجمی غیر جراحی است و شامل ابزار یا تجهیزاتی نیست که پوست را بریده یا به طور فیزیکی وارد بدن شود. روش های کم تهاجمی با ایجاد برش های ریز روی پوست انجام می شود.

انواع درمان های غیر تهاجمی برای واریس چیست؟

چندین روش حداقل یا غیرتهاجمی برای درمان رگ های واریسی وجود دارد. این شامل:

اسکلروتراپی

هدف اسکلروتراپی از بین بردن رگهای واریسی با تزریق محلولی به نام اسکلروزانت است. اسکلروزانت ورید را زخمی می‌کند و باعث فروپاشی آن می‌شود و خون را مجبور می‌کند به وریدهای سالم‌تر تغییر مسیر دهد. بدن شما در نهایت رگ ها را از بین می برد و به مرور زمان ناپدید می شوند. یک محلول اسکلروزانت متداول سدیم تترادسیل سولفات است. این روش معمولاً رگ‌های واریسی کوچکی را که در نزدیکی سطح پوست قرار دارند، به نام «وریدهای عنکبوتی» و برای بهبود ظاهر ساق، درمان می‌کند.

روشی به نام اسکلروتراپی فوم شامل تبدیل اسکلروزانت به کف قبل از تزریق آن به ورید است. این فرآیند برای رگه های بزرگتر استفاده می شود زیرا فوم می تواند سطح بزرگتری را نسبت به مایع پوشش دهد.

رادیو فرکانسی RF

در این روش، امواج رادیویی که انرژی فرکانس رادیویی RF نیز نامیده می شود، از طریق دیواره سیاهرگ منتقل می شود. پزشک شما ورید را بی‌حس می‌کند، از سونوگرافی برای دیدن داخل ساق پا استفاده می‌کند و سپس یک کاتتر سیمی را در امتداد رگ عبور می‌دهد تا انرژی فرکانس رادیویی را در امتداد دیواره آن اعمال کند. دیواره سیاهرگ گرم می شود، ضخیم می شود، منقبض می شود و در نهایت توسط بدن دوباره جذب می شود و ناپدید می شود. ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا نتایج کامل این روش مشاهده شود.

لیزر درون وریدی

لیزر فرسایشی شبیه فرکانس رادیویی است، با این تفاوت که از انرژی لیزر به جای انرژی فرکانس رادیویی استفاده می کند. فیبر لیزر به داخل کاتتر وارد می شود، به محل لازم منتقل می شود و انرژی لیزر باعث بسته شدن رگ توسط گرما می شود. ورید در نهایت منقبض می شود و به مرور زمان دوباره توسط بدن شما جذب می شود. فرکانس رادیویی و لیزر درمانی اغلب برای درمان وریدهای عمیق تر ساق پا استفاده می شود. که با لیزر الکس سرد کوترا انجام می شود. درمان واریس با لیزر

فلبکتومی در درمان رگ های واریسی

فلبکتومی یکی دیگر از روش های کم تهاجمی است که برای درمان واریس استفاده می شود. پزشک یک برش کوچک در نزدیکی ورید ایجاد می کند و با استفاده از یک قلاب مخصوص ورید را از طریق برش خارج می کند. این روش سرپایی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بنابراین شما بیدار می‌مانید. به طور معمول بین 30 تا 60 دقیقه تکمیل می شود. برخی از افراد ممکن است برای دستیابی به نتایج بهینه نیاز به تکرار روش داشته باشند.

چه کسانی باید درمان رگ های واریسی را انجام دهند؟

همه وریدهای واریسی نیازی به درمان توسط پزشک ندارند. به تنهایی، ممکن است بخواهید برخی از اقدامات سبک زندگی را امتحان کنید که می تواند به رگ های واریسی کمک کند:

 • ورزش کردن
 • مدیریت وزن خود
 • بالا بردن پاها در هنگام نشستن
 • پوشیدن جوراب های پرفشار
 • اجتناب از دوره های طولانی در هنگام ایستادن یا نشستن

پزشک شما ممکن است درمان رگ های واریسی را توصیه کند اگر:

 • درمان خود مراقبتی موفقیت آمیز نیست
 • ظاهر پای شما باعث ناراحتی شما می شود
 • هر گونه درد یا گرفتگی را تجربه می کنید
 • لخته های خون اغلب تشکیل می شوند
 • فلبیت (التهاب ورید) رخ می دهد
 • زخم ایجاد می شود
 • بافت چربی زیر پوست به دلیل فشار خون ورید سخت می شود که به آن لیپودرماتواسکلروز می گویند.

پیشگیری از رگ های واریسی

در طول درمان رگ های واریسی چه انتظاری می توان داشت؟

درمان غیر تهاجمی وریدهای واریسی معمولاً در مطب پزشک با استفاده از بی حس کننده موضعی انجام می شود.

قبل از عمل

اگر باردار هستید، آلرژی دارید، یا از داروها، از جمله مکمل های گیاهی استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف آسپرین، رقیق‌کننده‌های خون یا هر دارویی که لخته شدن خون را دشوار می‌کند چند روز قبل از عمل متوقف کنید.

در طول درمان رگ های واریسی

شما در تمام مراحل بیدار خواهید بود. پزشک شما از اولتراسوند برای تجسم ورید استفاده می کند و پای شما را با یک بی حس کننده موضعی تمیز و بی حس می کند. هنگامی که کاتتر وارد می شود، ممکن است فشار کمی احساس کنید یا اگر محلول اسکلروزانت به داخل ورید تزریق شود، احساس سوزش جزئی کنید. اگر آنها از لیزر استفاده می کنند، باید در طول عمل از عینک محافظ استفاده کنید. بسته شدن ورید، چه با فرکانس رادیویی یا لیزر، نباید دردناک باشد.

بیشتر بخوانید » راهنمای مراقبت از پوست شما

بعد از عمل

پاهای شما ممکن است برای کنترل تورم و خونریزی با بانداژ پیچیده شود. ممکن است لازم باشد چند روز از این بانداژها استفاده کنید. باید برنامه ریزی کنید که بعد از عمل شخصی شما را به خانه برساند و ممکن است به شما توصیه شود که از ورزش های شدید خودداری کنید. برای یک یا دو هفته بعد استامینوفن (تیلنول) ممکن است برای هر ناراحتی توصیه شود، اما باید از مصرف مسکن هایی که ممکن است لخته شدن خون را مختل کنند، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، اجتناب کنید.

علاوه بر این، ممکن است پزشک از شما بخواهد که پس از این روش از حمام داغ خودداری کنید. دوش آب سرد یا لیف اسفنجی با صابون ملایم و آب ولرم توصیه می شود.

بیشتر بخوانید » میکرونیدلینگ همراه با PRP

خطرات درمان های غیرتهاجمی برای واریس چیست؟

درمان‌های غیرتهاجمی معمولاً بسیار ایمن هستند، با این حال، مانند تمام روش‌های پزشکی، خطراتی نیز وجود دارد. همه رویه ها دارای خطرات زیر هستند:

 • واکنش آلرژیک به بیهوشی
 • خون ریزی
 • کبودی
 • جای زخم
 • عفونت
 • اسکلروتراپی

به طور کلی، روش های درمان رگ های واریسی بسیار موفق بوده و خطر عوارض آنها کم است. به طور معمول، این روش ها ظاهر پوست روی پاها یا نواحی دیگر را بهبود می بخشد. در بیشتر موارد، هیچ نشانه‌ای از جای زخم یا کبودی وجود ندارد، اما احتمال بازگشت رگ‌های واریسی کمی وجود دارد. پوشیدن جوراب های فشاری می تواند خطر بازگشت رگ های واریسی را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *