تزریق بوتاکس, زیبایی

سردرد بعد از بوتاکس

سردرد بعد از بوتاکس

سردرد بعد از بوتاکس خفیف یک عارضه جانبی احتمالی پس از تزریق بوتاکس به عضلات صورت است، که برای کاهش چین و چروک، خطوط پیشانی یا درمان چندین بیماری پزشکی استفاده می شود (مثل لبخند لثه ای، تعریق کف دست، تعریق زیر بغل و … ). در موارد نادر – حدود 1٪ مواقع – بوتاکس ممکن است باعث سردرد شدید و ناتوان کننده شود.

بوتاکس به دلیل استفاده برای از بین بردن چین و چروک های صورت به منظور دستیابی به ظاهری جوان تر شناخته شده است. همچنین برای پیشگیری از میگرن مزمن و تسکین شرایط سلامتی مانند بلفارواسپاسم (پرش پلک)، اسپاستیسیتی (سفتی غیرطبیعی عضلات) و مثانه بیش فعال استفاده می شود.

بوتاکس حاوی مقادیر بسیار کمی از سم است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. این سم بوتولینوم با اختلال در عملکرد عصبی عمل می کند. از آنجایی که اعصاب شما مسئول ارسال سیگنال به عضلات شما هستند، هنگامی که بوتاکس تزریق می شود، عضله مورد نظر شل شده و فلج می شود. در این مقاله از بهترین کلینیک زیبایی در اصفهان، کلینیک نیلا سردرد را به عنوان یکی از عوارض جانبی بوتاکس، از جمله اینکه چگونه می توان آن را کاهش داد و زمانی که می توانید انتظار رفع آن را داشته باشید، مورد بحث قرار خواهد گرفت. سایر عوارض جانبی احتمالی بوتاکس نیز به اختصار مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

سردرد بعد از بوتاکس

بوتاکس چیست و چگونه عمل می کند؟

بوتاکس برگرفته از کلستریدیوم بوتولینوم، نوروتوکسینی است که از نظر پزشکی برای درمان بیماری های عضلانی خاص استفاده می شود. همچنین از نظر زیبایی برای از بین بردن خطوط و چین و چروک صورت با فلج کردن موقت عضلات زیرین استفاده می شود.

هنگامی که برای درمان بوتاکس به کلینیک متخصص پوست مراجعه می کنید، در واقع برای درمان سم بوتولینوم می روید که به آن جوانسازی بوتولینوم نیز گفته می شود. بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم نوع A است.

سه نوع از شناخته شده ترین نام های تجاری عبارتند از:

عوارض جانبی احتمالی درمان بوتاکس چیست؟

پس از درمان بوتاکس، برخی از افراد یک یا چند مورد از عوارض جانبی زیر را تجربه می کنند:

 • سردرد
 • واکنش آلرژیک
 • کهیر
 • سفتی عضلات
 • مشکل در بلع
 • تنگی نفس
 • ضعف عضلانی
 • علائم سرماخوردگی

سردرد بعد از بوتاکس

برخی افراد به دنبال تزریق به عضلات پیشانی سردرد خفیفی را تجربه می کنند. ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد. طبق یک مطالعه در سال 2001، حدود 1 درصد از بیماران ممکن است سردردهای شدیدی را تجربه کنند که می تواند بین دو هفته تا یک ماه طول بکشد و به آرامی ناپدید شود.

در حال حاضر، هیچ اتفاق نظری در مورد علت سردردهای خفیف یا شدید وجود ندارد. نظریه های مربوط به علت عبارتند از:

 • انقباض بیش از حد برخی از عضلات صورت
 • خطای تکنیکی مانند ضربه به استخوان پیشانی در حین تزریق
 • ناخالصی احتمالی در یک دسته خاص از بوتاکس

از قضا، اگرچه برخی از افراد پس از درمان بوتاکس سردرد را تجربه می کنند، اما بوتاکس می تواند به عنوان درمان سردرد نیز استفاده شود: یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که بوتاکس می تواند برای جلوگیری از سردردهای مزمن روزانه و میگرن استفاده شود.

سردرد بعد از بوتاکس

درمان سردرد بعد از بوتاکس

اگر به دنبال درمان بوتاکس سردرد دارید، علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید که ممکن است توصیه کند:

 • مصرف داروهای سردرد بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین)
 • دفعه بعد که درمان می کنید دوز بوتاکس را کاهش دهید تا ببینید آیا این کار از سردرد پس از درمان جلوگیری می کند یا خیر.
 • اجتناب از درمان بوتاکس به طور کامل

نکته سلامتی

آیا می خواهید از پیری پوست جلوگیری کنید و یا آن را از بین ببرید؟

اندولیفت جدیدترین روش لیفت و جوانسازی در دنیا است که در یک جلسه باعث جوانسازی کل صورت و کانتورینگ صورت می شود. کلنیک نیلا اولین مرکز اندولیفت در اصفهان است که می تواند جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *