بیماری ها, بیماری های پوستی

اثرات استرس بر صورت

اثرات استرس بر صورت

اثرات استرس بر صورت شما چیست؟

همه افراد گهگاه احساس استرس می کنند، اما زمانی که مزمن شود، می تواند عواقب جدی بر سلامتی شما داشته باشد. استرس می تواند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد، بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر منفی بگذارد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد و همچنین اثرات استرس بر صورت نیز قابل چشم پوشی نیست.

استرس همچنین می تواند روی صورت شما اثر بگذارد. خشکی پوست، چین و چروک و آکنه تنها برخی از راه هایی است که می تواند خود را نشان دهد. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید استرس چه اثرات دیگری می تواند بر چهره شما داشته باشد.

تاثیر استرس بر صورت

استرس مزمن می تواند به دو صورت روی صورت شما ظاهر شود. اول، هورمون هایی که بدن شما هنگام احساس استرس ترشح می کند، می تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیکی شود که بر پوست شما تأثیر منفی می گذارد. دوم، احساس استرس ممکن است منجر به عادت‌های بدی مانند دندان قروچه یا گاز گرفتن لب‌هایتان شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثرات استرس بر صورت، ادامه این مقاله از بهترین کلینیک زیبایی را بخوانید.

آکنه

وقتی احساس استرس می کنید، بدن شما هورمون کورتیزول بیشتری تولید می کند. کورتیزول باعث می شود بخشی از مغز شما که به نام هیپوتالاموس شناخته می شود، هورمونی به نام هورمون آزاد کننده کورتیکوتروفین (CRH) تولید کند. تصور می‌شود که CRH ترشح چربی از غدد چربی را در اطراف فولیکول‌های مو تحریک می‌کند. اثرات استرس بر صورت، تولید بیش از حد روغن توسط این غدد می تواند منافذ شما را مسدود کند و منجر به آکنه شود.

اگرچه به طور گسترده اعتقاد بر این است که استرس باعث ایجاد آکنه می شود، تنها چند مطالعه وجود دارد که این ارتباط را بررسی کرده است.

یک مطالعه در سال 2017 به تأثیر استرس بر آکنه در دانشجویان زن پزشکی بین 22 تا 24 سال پرداخت. محققان دریافتند که سطوح بالاتر استرس با شدت آکنه همبستگی مثبت دارد. یک مطالعه اپیدمیولوژیک در سال 2011 در کره جنوبی، عوامل بالقوه تشدید کننده آکنه را در 1236 نفر بررسی کرد. آنها دریافتند که استرس، کمبود خواب، مصرف الکل و قاعدگی به طور بالقوه می توانند آکنه را بدتر کنند.

بیشتر بخوانید : راهنمای مراقبت از پوست شما

پف زیر چشم

پف زیر چشم با تورم یا پف زیر پلک شما مشخص می شود. آنها با افزایش سن بیشتر شایع می شوند زیرا ماهیچه های حمایت کننده اطراف چشم شما ضعیف می شوند. افتادگی پوست ناشی از دست دادن خاصیت ارتجاعی نیز می تواند باعث ایجاد کیسه های چشم شود.

منبع معتبر تحقیقاتی دریافته است که استرس ناشی از کم خوابی باعث افزایش علائم پیری مانند خطوط ریز، کاهش خاصیت ارتجاعی و رنگدانه های ناهموار می شود. از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست نیز ممکن است به تشکیل کیسه های زیر چشم شما کمک کند.

بیشتر بخوانید : درمان قطعی پف زیر چشم

پوست خشک

لایه شاخی لایه بیرونی پوست شماست. حاوی پروتئین و لیپیدهایی است که نقش مهمی در هیدراته نگه داشتن سلول های پوست شما دارند. همچنین به عنوان یک سد عمل می کند که از پوست زیرین محافظت می کند. وقتی لایه شاخی شما آنطور که باید کار نمی کند، پوست شما می تواند خشک و دچار خارش شود.

با توجه به یک منبع قابل اعتماد در سال 2014 منتشر شده در Inflammation & Alergy Drug Targets، یک مطالعه انجام شده روی موش نشان داد که اثرات استرس بر صورت عملکرد مانع لایه شاخی بدن شما را مختل می کند و ممکن است بر احتباس آب پوست تأثیر منفی بگذارد.

این بررسی همچنین اشاره می‌کند که چندین مطالعه انسانی نشان داده‌اند که استرس مصاحبه و استرس ناشی از “اختلال زناشویی” می‌تواند توانایی سد پوستی برای بهبود خود را نیز کاهش دهد.

اثرات استرس بر صورت

بثورات

استرس می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند منجر به عدم تعادل باکتری در روده و پوست شود که به نام دیس بیوزیس شناخته می شود. هنگامی که این عدم تعادل روی پوست شما رخ می دهد، می تواند منجر به قرمزی یا بثورات پوستی شود.

شناخته شده است که استرس باعث ایجاد یا تشدید چندین بیماری می شود که ممکن است باعث بثورات پوستی یا ملتهب پوست شود، مانند پسوریازیس، اگزما، و درماتیت تماسی.

بیشتر بخوانید : بیماری‌های رایج پوستی

چین و چروک

استرس باعث تغییراتی در پروتئین های پوست شما می شود و خاصیت ارتجاعی آن را کاهش می دهد. این کاهش خاصیت ارتجاعی می تواند به شکل گیری چین و چروک کمک کند. استرس همچنین ممکن است منجر به حرکت مکرر ابرو شود که ممکن است به ایجاد چین و چروک نیز کمک کند.

بیشتر بخوانید : تزریق چربی صورت

سفید شدن مو و ریزش مو

گفته می شود استرس می تواند موهای شما را خاکستری کند. با این حال، اخیراً دانشمندان دلیل آن را کشف کرده‌اند. سلول هایی به نام ملانوسیت رنگدانه ای به نام ملانین تولید می کنند که به موهای شما رنگ می دهد.

یک مطالعه در سال 2020 منتشر شده نشان داد که فعالیت عصبی سمپاتیک ناشی از استرس می تواند باعث ناپدید شدن سلول های بنیادی ایجاد کننده ملانوسیت شود. هنگامی که این سلول ها ناپدید می شوند، سلول های جدید رنگ خود را از دست می دهند و خاکستری می شوند. استرس مزمن همچنین می تواند چرخه رشد موهای شما را مختل کند و منجر به وضعیتی به نام تلوژن افلوویوم شود. تلوژن افلوویوم باعث ریزش موی بیش از حد معمول می شود.

راه های دیگری که استرس روی صورت شما تأثیر می گذارد

راه های دیگری که اثرات استرس بر صورت شما نمایان می شود عبارتند از:

آسیب دندان. بسیاری از افراد زمانی که احساس استرس یا اضطراب می کنند، عادت دندان قروچه را اتخاذ می کنند. با گذشت زمان، این می تواند باعث آسیب دائمی به دندان های شما شود.

اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی (TMD). TMD گروهی از مشکلات سلامتی است که بر مفصلی که فک شما به جمجمه متصل می شود، تاثیر می گذارد. ممکن است به دلیل فشردن مکرر دندان های شما ایجاد شود.

گرگرفتگی صورت. استرس می تواند باعث شود عادات تنفسی خود را تغییر دهید. این عادات تنفسی می تواند باعث برافروختگی موقت صورت شما شود.

درد لب. بسیاری از مردم هنگامی که احساس استرس می کنند لب ها یا داخل دهان خود را می جوند.

چگونه با استرس کنار بیاییم

برخی از دلایل استرس مانند مرگ ناگهانی در خانواده یا از دست دادن شغل غیرمنتظره اجتناب ناپذیر هستند. با این حال، یافتن راه‌هایی برای مقابله با استرس و به حداقل رساندن استرس قابل اجتناب می‌تواند به مدیریت بهتر آن کمک کند.

برخی از راه هایی که می توانید با استرس کنار بیایید منبع مورد اعتماد عبارتند از:

زمانی را برای فعالیت های آرامش بخش برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی زمانی برای فعالیت هایی که باعث ایجاد احساس آرامش در شما می شود ممکن است به کاهش استرس کمک کند، اگر احساس می کنید تحت فشار برنامه های شلوغ خود هستید.

  • عادات خوب سبک زندگی را حفظ کنید. ادامه رژیم غذایی سالم و همچنین خواب کافی به بدن شما کمک می کند تا استرس را بهتر مدیریت کند.
  • فعال بمان. ورزش می تواند به شما کمک کند سطح هورمون های استرس خود را کاهش دهید و به شما زمان می دهد تا ذهن خود را از علت استرس خود دور کنید.
  • با دیگران صحبت کنید. صحبت با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا متخصص سلامت روان به بسیاری از افراد کمک می کند تا با استرس مقابله کنند.
  • از مواد مخدر و الکل خودداری کنید. استفاده مداوم از مواد مخدر و الکل می تواند مشکلات بیشتری را برای استرس شما ایجاد کند.

استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است. با این حال، زمانی که استرس مزمن می شود، می تواند اثرات استرس بر صورت شما ماندگار باشد. آکنه، موهای خاکستری و پوست خشک تنها چند مورد از راه هایی هستند که استرس ممکن است خود را نشان دهد.

به حداقل رساندن علل قابل اجتناب استرس در زندگی و یادگیری تکنیک های مدیریت استرس می تواند به شما در مبارزه با این علائم پیری زودرس کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *